Pliska pomóżcie !!! daje naj! Kupiłam 2 batony i 3 czekolady za 9,60, dałam banknot 20zł i mogłabym kupić jeszcze 3 batony i 2 czekolady. Ile kosztował 1 baton a ile 1 czekolada? metoda: podstawiania lub przeciwnych współczynników

Pliska pomóżcie !!! daje naj! Kupiłam 2 batony i 3 czekolady za 9,60, dałam banknot 20zł i mogłabym kupić jeszcze 3 batony i 2 czekolady. Ile kosztował 1 baton a ile 1 czekolada? metoda: podstawiania lub przeciwnych współczynników
Odpowiedź

x - cena batonu y - cena czekolady 2x+3y = 9,60 3x + 2y = 20-9,60 2x+3y = 9,60    |*(-3) 3x + 2y = 10,40  |*2 -6x-9y = -28,80 6x+4y = 20,80 --------------------------------dodaję stronami -5y = -8  |:(-5) y = 8/5 = 16/10 = 1,6 zł 3x + 2y = 10,40 3x + 2*1,6 = 10,40 3x = 10,40 - 3,20 3x = 7,20   |:3 x = 2,40 zł Baton kosztuje 2,40 zł a czekolada 1,60 zł

Dodaj swoją odpowiedź