Charakterystyka Nerona z "Quo vadis".

Neron był cesarzem Rzymu – czyli piastował najwyższy urząd w całym imperium Rzymskim

Był otyły. Jego twarz i ciało było pokryte rudymi włosami – stąd przydomek miedzianobrody. Był krótkowidzem i wykorzystywał szmaragd, aby się czemuś przypatrzeć.

Była to postać niezrównoważona, a nawet chora psychiczne.

Uważał się za Boga i otaczał tłumem pochlebców. Aby mieć władzę wymordował swoją rodzinę. Usuwał też każdego w kim widział przeszkodę dla swoich dążeń.

Był władcą despotycznym i krwawym. Nie troszczył się losy i potrzeby kraju i ludzi.

Mocno zapatrzony w siebie prowadził życie rozpustne i pełne przepychu

Był tchórzem bo choć nie interesował go los mordu to bał się jego reakcji na jego liczne niegodziwości.

Swoich poddanych próbował udobruchać rozdawaniem zboża i oliwy.

Neron wyróżniał się okrucieństwem i bezwzględnością. Był przekonany o wielkości swego talentu. Stał się niepospolitym aktorem, poetą, śpiewakiem. Bardzo pragną zobaczyć płonący Rzym – więc go podpalił aby nasycić się tak artystycznym doznaniem jak widok płomieni i ginących ludzi. Jego okrucieństwo nie znało granic Po pożarze znalazł sobie „kozła ofiarnego” w chrześcijanach. Oskarżył ich podpalenie Rzymu, a za karę kazał karmić nimi lwy oraz palił na krzyżach.

Lubił przyglądać się ludzkim tragediom i cierpieniom. Kiedy cierpliwość wszystkich do cezara wyczerpała się i czekała go śmierć nie znalazł w sobie tyle odwagi, aby uniknąć hańby.

W Quo vadis Neron jest postacią negatywną. Brak mu w ogóle dobrych cech. Dziś powiedzielibyśmy, że to socjopata. Jest to postać historyczna i choć jest oceniana przez historię zbyt łaskawie nie jest jak przedstawiał nam Sienkiewicz.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Nerona z "Quo vadis".

Jednym z głównych bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza "Quo Vadis" jest okrutny tyran – Neron. Był on cesarzem Rzymu. Jako młody, niespełna 17-letni mężczyzna objął najwyższe stanowisko w państwie w oparciu o zasadę dziedziczenia....

Język polski

Charakterystyka Petroniusza z "Quo vadis".

Petroniusz to historyczny bohater powieści „Quo Vadis”. Jest wykwintnym patrycjuszem i estetą, krewnym Winicjusza i towarzyszem Nerona.

Był przystojnym, lecz nieco starszym od Winicjusza mężczyzną. „Petroniusz (…) lubo starszy...

Język polski

Charakterystyka Ligii z Quo Vadis

Ligia, a właściwie Kallina, to jedna z głównych bohaterek powieści Henryka Sienkiewicza „Quo vadis”. Ligią nazwano ją ze względu na pochodzenie- była córką wodza barbarzyńskiego plemienia Ligów. W Rzymie znalazła się jako zakładn...

Język polski

Charakterystyka Tygellina "Quo Vadis".

Autorem powieści "Quo vadis" jest Henryk Sienkiewicz.Henryk Sienkiewicz wybiera czasy starożytnego Rzymu za panowania okrutnego cazara Nerona. Akcja powieści toczy się w latach 63-66. W utworze występują dwa wątki- historyczny i mi�...

Język polski

Charakterystyka Nerona "Quo vadis".

Neron, trzydziestoletni cesarz Rzymu. Jako młody, niedoświadczony i nieodpowiedzialny człowiek odziedziczył tron po Klaudiuszu, który go zaadoptował.
Nowy cesarz Rzymu z zewnątrz jak i wewnątrz człowiekiem był przestrasznym. Postury ...