Upadek komunizmu
W wyniku konferencji międzynarodowych w Jałcie i Podźdamie kończących drugą wojnę światową przywódcy ZSRR, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych zdecydowali o podziale wpływów w Europie. Związek radziecki objął swoimi wpływami państwa słowiańskie w Europie środkowej. Na zachód od tych państw znalazły się wolne, demokratyczne i kapitalistyczne państwa. Niemcy zostały podzielone na RFN ( państwo pozostające pod wpływami ZSRR ).
W tysiąc dziewięćset czterysta dziewiątym roku z inicjatywy Stalina powstała Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej skupiająca państwa o ustroju komunistycznym lub socjalistycznym ( ZSRR, Bułgarię, Czecho – Słowacje, Polskę, NRD, Rumunie, Węgry, Mongolie, Kubę, Wietnam, Albanie ). Najważniejszy w tym związku był interes ZSSR. Organizacja została rozwiązana w tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym dziewiątym roku.
Także państwa zachodnie próbowały się porozumiewać w sprawach gospodarczych. W tysiąc dziewięćset pięćdziesiątym drugim roku powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali a w tysiąc dziewięćset pięćdziesiątym ósmym powstała Europejska Wspólnota Gospodarcza, prowadząca wspólną politykę w dziedzinie ceł, rolnictwa, transportu i przepływu kapitałów.
Polska droga do wolności.
W tysiąc dziewięćset siedemdziesiątym szóstym roku rozpoczęły się strajki wywołane podwyżkami cen. Zaczęły rozwijać się ruch opozycyjne wobec władzy. W tysiąc dziewięćset siedemdziesiątym dziewiątym roku wybrano na papieża polaka- Karola Wojtyłę, co podniosło duchowo polską ludność. W tysiąc dziewięćset osiemdziesiątym roku strajki odbywające się na wybrzeżu rozniosły się na całą Polskę. Powstało NZS z Lechem Wałęsą na czele. Trzynastego grudnia tysiąc dziewięćset osiemdziesiątego pierwszego roku ogłoszono stan wojenny. Po tym nastąpiły obrady okrągłego stołu. Czwartego czerwca tysiąc dziewięćset osiemdziesiątego dziewiątego roku odbyły się częściowo wolne wybory parlamentarne ( sukces opozycji ). W czerwcu tego samego roku powstał niekomunistyczny rząd pod wodzą Tadeusza Mazowieckiego. W tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym roku na prezydenta wybrano Lecha Wałęsę a rok później odbyły się w pełni wolne wybory parlamentarne.
Jesień narodów.
Wydarzenia Europie Środkowo – Wschodniej od czerwca do grudnia tysiąc dziewięćset osiemdziesiątego dziewiątego roku doprowadziły do upadku systemów komunistycznych. Przywódcy, którzy musieli oddać władzę to między innymi;
- Michaił Gorbaczow (ZSRR)
- Todor Żiwkow (Bułgaria)
- Nicoale Ceausescu (Rumunia)
- Erich Honecker (NRD)