Biografia Adama Mickiewicza

1. DZIECIŃSTWO I MŁODOŚĆ
Urodził się 24 grudnia 1798 roku w Zaosiu na dawnych ziemiach litewskich. Wychował się w pobliskim Nowogródku, gdzie jego ojciec Mikołaj, zdeklasowany szlachcic, pracował jako obrońca sądowy. Na własne więc siły i umiejętności – nie zaś na szlacheckie pochodzenie czy też dziedziczenie majątki – mógł liczyć również Adam.

Po ukończeniu miejscowej, prowadzonej przez dominikanów szkoły (1815) udał się na studia filologiczno-historyczne do Wilna. Utrzymywał się ze stypendium, które po ukończeniu studiów (1819) musiał odpracować jako nauczyciel szkoły powiatowej w Kownie (1819 – 1823). W czasie studiów wpływ na kształtowanie się jego osobowości, poziomu wiedzy i poetyckiego talentu wywarli zwłaszcza profesorowie, jak filolog klasyczny Ernest Grodek, historyk i teoretyk literatury Leon Borowski oraz historyk Joachim Lelewel, J. i A. Śniadeccy.


2. FILOMANI I FILARECI
W roku 1817 wspólnie z najbliższymi przyjaciółmi Tomaszem Zanem, Janem Czeczotem, Józefem Jeżowskim, Ignacym Domeyko, J. Sobdewskim, Onufrym Pietraszkiewiczem i Franciszkiem Malewskim Mickiewicz założył Towarzystwo Filomatów (Miłośników Nauki), a następnie Towarzystwo Filaretów (Miłośników Cnoty). Stowarzyszenia te prowadząc zróżnicowane formy pracy samokształceniowej, miały na celu przygotowanie młodzieży do działalności w różnych dziedzinach życia narodu pozbawionego własnej państwowości. Pierwszym znaczącym doświadczeniem stał się, więc dla Mickiewicza udział w młodzieżowym "związku bratnim”, w którym zdobywał umiejętność kierowania tajną organizacją, pisania dokumentów programowych oraz posługiwania się literaturą i towarzyską zabawą w celach patriotyczno-wychowawczych. Literackim wyrazem tej atmosfery i doświadczeń stała się m.in. "Pieśń filaretów” (1820), a najogólniejszym programem ideowych: "Oda do młodości” (1820), "Hej, radością oczy błysną”.


3. NIESZCZĘŚLIWA MIŁOŚĆ / KONTAKT Z FOLKLOREM.
Drugim doświadczeniem młodzieńczym była nieszczęśliwa miłość do Marii z Wereszczaków, hrabiny Wawrzeńcowej Pettkonerowej. Na drodze do szczęścia kochanków stanęło zawarte w 1821 roku małżeństwo Puttkomerów. Zakochana w poecie Maria pozostała, więc jedynie Marylą, przedstawiającą w jego utworach romantyczny ideał miłości. Trzecim doświadczeniem Mickiewicza był kontakt z folklorem. Znajomość ludowych – polskich i białoruskich pieśni, baśni, podań i obrzędów przyszły poeta wyniósł już z rodzinnego domu, a następnie nieustannie je wzbogacał. W tych formach kultury dostrzegał wyraz narodowej tradycji oraz źródło inspiracji do tworzenia nowego typu poezji. Literackim owocem tej inspiracji stały się "Ballady i romanse” (1823). Rok opublikowania pierwszego tomu "Poezji” Mickiewicza (1822) przyjęto jako datę początku romantyzmu w Polsce.


4. WIĘZIENIE I ZESŁANIE
Po wykryciu w roku 1823 organizacji filomackich, władze carskie osadziły Mickiewicza w zamienianym na więzienie klasztorze bazylianów w Wilnie. Po powrocie skazano go jesienią 1824 roku, wraz z kolegami na osiedlenie się w głębi Rosji. Więzienie, proces i zesłanie – to kolejne etapy życiowych doświadczeń i charakterystyczne rysy romantycznej biografii poety. Wyjechał w październiku 1824 r.


MŁODOŚĆ c.d.
W 1819 r. po otrzymaniu absolutorium Mickiewicz musiał objąć stanowisko nauczyciela w szkole kowieńskiej, by odpracować pobrane stypendium. Ten okres był dla poety bardzo ciężki: nudziły go zajęcia lekcyjne, nużyło pisanie wyciągów podręcznikowych dla uczniów, nie dopisywało zdrowie, spotkały go w tym czasie także ciosy osobiste, a mianowicie śmierć matki oraz zamążpójście ukochanej Maryli, której rodzina nie przyjęła młodego nauczyciela i nieznanego jeszcze poety, jako kandydata do ręki posażnej panny. Dramat ten zostawił ślady w jego świadomości na całe życie i znalazł marny wyraz twórczości poetyckiej.


RODZEŃSTWO MICKIEWICZA:
Franciszek – 2 lata starszy
Aleksander – 3 lata młodszy
Jerzy – 6 lat młodszy
Antoni – zmarł w wieku 5 lat, 7 lat młodszy.

W okresie kowieńskim zakochał się także w Karolinie Kowalskiej. Ten słynny romans kowieński nie był pozbawiony szczegółów dość skandalicznych, wywołał niezadowolenie i uwagi krytyczne ze strony przyjaciół filomatów. Przyjaźnił się z wieloma filomatami, prowadził z nimi korespondencję. Jego przyjacielem był brat Maryli – Michał Wereszczak. Po pobycie w areszcie został wypuszczony za poręczeniem Lelewela. Po powrocie wyrokiem sądu został skazany na wyjazd do Petersburga, gdzie minister rosyjski miał "użyć ich do zajęć w szkole w oddalonych od Polski Guberniach". W 1812 r. umiera jego ojciec.

Twórczość Adama Mickiewicza

Rok powstania i tytuł utworu

1820 "Pieśń filaretów", "Oda do młodości"

1822 "Ballady i romanse", "Dziady cz. II i IV"

1826 "Sonety"

1828 "Grażyna", "Konrad Wallenrod"

1831 "Śmierć pułkownika", "Nocleg", "Reduta Ordona"

1832 "Do przyjaciół Moskali", "Dziady cz. III", "Ustęp", "Księgi narodu polskiego", "Księgi pielgrzymstwa polskiego"

1833 "Pan Tadeusz", "Zdania i uwagi"

1836 "Konfederaci barscy", "Jakub Jasiński"

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

szczegółowa biografia Adama mickiewicza

szczegółowa biografia Adama mickiewicza...

Język polski

biografia adama mickiewicza najwazniejsze fakty i najwieksze utfory

biografia adama mickiewicza najwazniejsze fakty i najwieksze utfory...

Język polski

Biografia Adama Mickiewicza. Za pierwszą odp. daje naj

Biografia Adama Mickiewicza. Za pierwszą odp. daje naj...

Język angielski

Biografia Adama Mickiewicza po angielsku potrzebna na jutro. Jestem w 1 gimnazjum więc proszę nie pisać takich rzeczy no... zaawansowanych ;) . Tylko najważniejsze informacje. Tak minimalnie 5 zdań :) Proszee Was. Praca na jutro.

Biografia Adama Mickiewicza po angielsku potrzebna na jutro. Jestem w 1 gimnazjum więc proszę nie pisać takich rzeczy no... zaawansowanych ;) . Tylko najważniejsze informacje. Tak minimalnie 5 zdań :) Proszee Was. Praca na jutro....

Język polski

biografia Adama Mickiewicza w podpunktach

biografia Adama Mickiewicza w podpunktach...

Język angielski

krótka biografia Adama Mickiewicza po Angielsku i po Polsku.!! pilne nie za trudne słowa

krótka biografia Adama Mickiewicza po Angielsku i po Polsku.!! pilne nie za trudne słowa...