Człowiek to wielkość i małość jednocześnie

Człowiek. Z jednej strony jest to istota najdoskonalsza, stworzona na obraz Boga, mająca przewagę nad innymi gatunkami. Posiadające liczne zdolności, z którymi nie mogą się równać inne stworzenia Boże. Z drugiej - marne i kruche ciało, które łatwo można pozbawić życia, pokonać, sprawić ze przestanie istnieć. "Człowiek to wielkość i małość jednocześnie". Biblia zawiera wiele wątków, które udowadniają słuszność przedstawionej tezy.
Człowiek nieraz próbował dorównać swemu Stwórcy, pokazać, że jest tak silny i potężni jak On. Już w pierwszej z ksiąg Pisma Św. możemy odczytać, jak bardzo się mylił.
Adam i Ewa sądzili, że mogą stać się tak mądrymi jak sam Bóg, dlatego postanowili skosztować owocu z Drzewa Poznania, mimo iż było im to zakazane. Sprzeciwiając się swojemu Stwórcy chcieli również pokazać, że nie ma On żadnej władzy nad nimi.
Zapomnieli jednak, ze to Bóg uczynił ich wielkimi, przekazując im część swojej władzy, czyniąc ich w pewnym sensie odpowiedzialnymi za świat i istoty w nim żyjące. Łamiąc zakaz i ulegając pokusie, ujawnili tylko swoja małość, naiwność i słabość.
Czytając Księgę Wyjścia kolejny raz przekonujemy się o trafności naszej tezy. Bóg powierzył Mojżeszowi ogromne zadanie. Zwykły pasterz i sędziwy człowiek miał wyzwolić Wybrany Naród spod panowania faraona. Mojżesz dowiódł, jak wiele może zdziałać, gdy tylko mocno wierzy. Udało mu się sprostać licznym niepowodzeniom i trudnościom. Sam jednak miewał chwile słabości. Wystarczy przypomnieć sobie scenę, gdy rozzłoszczony prorok zniszczył podarowana mu od Boga na gorze Synaj tablice z dziesięcioma przykazaniami. Biblia opisuje również moment jego wahania i zwątpienia. Brak wiary doprowadził go do tego, że został ukarany i nie ujrzał Ziemi Obiecanej.
Pismo Święte w doskonały sposób ukazuje nam wielkość, a zarazem małość człowieka. Mimo, iż jest on stworzony do wielkich rzeczy, popełnia liczne błędy, przez które traci na swojej sile.

Dodaj swoją odpowiedź
Religia

Człowiek to wielkość i małość jednocześnie

Każdy z nas podczas porównywania siebie do czegoś lub kogoś raz stwierdzi, że jest ?wielki?, raz, że ?mały?. Człowiek jest podporządkowany wielu ludziom, czasami sam zarządza innymi. Ludzie już od początków swego istnienia dążyli do d...

Język polski

"Człowiek to wielkość i małość jednocześnie"

Celem moich rozważań jest udowodnienie, iż człowiek jest mały i wielki jednocześnie. Postaram się przytoczyć odpowiednie argumenty potwierdzające tezę.
Chciałbym na początku napisać o wybitnej osobie, którą bez wątpienia był Ja...

Język polski

Człowiek to wielkość i małość jednocześnie

Człowiek to wielkość i małość jednocześnie. Uważam, że ta teza jest prawdziwa. W końcu człowiek ma swoje wzloty i upadki. Nie jest ideałem, ma swoje słabości, chwile zwątpienia, upadku, ale nie jest też całkowicie zły, ani dobry. Z...

Język polski

Proszę pomóżcie napisać mi pracę domową (dość długą) na temat: "Człowiek to wielkość i małość jednocześnie". czy znajdujesz potwierdzenie tej tezy w dziełach antycznych i "Biblii"?

Proszę pomóżcie napisać mi pracę domową (dość długą) na temat: "Człowiek to wielkość i małość jednocześnie". czy znajdujesz potwierdzenie tej tezy w dziełach antycznych i "Biblii"?...

Język polski

,,człowiek to wielkość i małość jednocześnie' rozwiń tę myśl w kontekscie Quo Vadis. Chenryka Sienkiewicza

,,człowiek to wielkość i małość jednocześnie' rozwiń tę myśl w kontekscie Quo Vadis. Chenryka Sienkiewicza...