Jan Kochanowski "Czego chcesz od nas Panie".

Jan Kochanowski - urodził się 1530 r. w Sycynie. Studia rozpoczął w Krakowie, później wyjechał do Włoch. Po powrocie związany był z dworami magnackimi. Został dworzaninem i sekretarzem Zygmunta II Augusta. Po śmierci króla osiadł w Czarnolesie, ożenił się z Dorotą Podlodowską i założył rodzinę. Odnowił kontakty z kanclerzem i hetmanem Janem Zamoyskim, na jego wesele napisał ' Odprawę posłów greckich'. Śmierć córek Urszulki i Hanny, przyczyniły się do pogorszenia jego stanu zdrowia. Zmarł nagle w Lublinie, w 1584 r.. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczył król Stefan Batory. W czasie studiów poeta pisał okolicznościowe wiersze łacińskie, w okresie dworskim dominowały utwory epickie. Rozkwit twórczości przypada na lata sppędzone w Czarnolesie, powstały wtedy między innymi ' Pieśń Świętojańska o Sobótce', tragedia 'Odprawa posłów greckich' oraz najbardziej osobiste utwory Kochanowskiego - Treny.

'Czego chcesz od nas panie'

Jest to hymn , który rozpoczyna się apostrofą skierowaną do Boga. Nadawca ujawnia się jako podmiot zbiorowy. Adresatem utworu jest na pewno Bóg. Jest On tu ukazany jako hojny dawca wszelkich dóbr, które otrzymuje człowiek, a z a które winien jest Bogu hołd i wdzięczność. Bóg z hymnu Kochanowskiego jest także przyjazny człowiekowi, stworzył bowiem piękny świat, który jest dla człowieka źródłem radości. Z ziemi stworzonej przez Niego człowiek czerpie dobra, które pozwalają mu żyć. Stwórca stworzył świat pełen harmonii i ładu. Porządek panujący w świecie zawiera jako swoja część zmienności pór roku, cykliczności czasu oraz ciągłe odrodzenie się życia na ziemi. W renesansie człowiek jest na pierwszym planie. Może realizować swoje marzenia, potrzeby. Jednak w średniowieczu uważano Boga, za jedyną doskonałą siłę; starano się do Niego dążyć, był wymagający, surowy. Świadomie skazywano się na cierpienia.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Dwie podstawy człowieka wobec Boga i Jego dzieła. Porównaj pieśń Jana Kochanowskiego "Czego chcesz od nas, Panie …" i "Hymn" Juliusza Słowackiego. Zwróć uwagę na nastrój obydwu utworów.

Juliusz Słowacki i Jan Kochanowski to autorzy, którzy swoim dorobkiem pisarskim wsławili się nie tylko w Polsce, ale także i w Europie. Kochanowski był optymistycznym pisarzem, którego utwory wpłynęły na kształt renesansu. Utwory Słowack...

Język polski

Dokonaj analizy hymnu "Czego chcesz od nas, Panie" i wiersza Juliana Tuwima "Rzecz Czarnoleska" i przedstaw, w jaki sposób obaj poeci przywołują poetykę klasycyzmu.

W okresie trwającym od XIV do XVI w. rozwinęło się w Europie wiele prądów literackich, w tym klasycyzm. Kierunek ten odwoływał się do antyku i uznawał jego dzieła za ideał ukazania piękna i prawdy jako najwyższych przejawów ludzkiego ...

Język polski

Wizerunek Boga oraz relacje między Bogiem, a człowiekiem w hymnie "Czego chcesz od nas Panie" i "Trenie XVII" Jana Kochanowskiego.

Jan Kochanowski to niewątpliwie najwybitniejsza postać polskiego renesansu. Jest autorem znakomitych fraszek, pieśni czy trenów, o których mówi się, że to największe dzieło w dorobku jego pracy.
Hymn, ?Czego chcesz od nas Panie? oraz t...

Język polski

Porównując pieśń „Czego chcesz od nas Panie?" Jana Kochanowskiego i Sonet IV Mikołaja Sępa Szarzyńskiego omów stosunek obu autorów do świata, życia, człowieka i Boga.

Renesans był epoką, która wydała na świat wielu wybitnych ludzi. W tym czasie powstał także prąd umysłowy, zwany humanizmem. Jego naczelnym hasłem stały się słowa Terencjusza: „Homo sum humani nihil a me alienum esse puto". Znacz...

Język polski

"Pieśń XXV" - interpretacja.

Jan Kochanowski jest bez wątpienia największym polskim twórcą epoki renesansu. Był, w przeciwieństwie do Mikołaja Reja, wszechstronnie wykształcony. Wiedzę swą zdobywał na licznych uniwersytetach: w Krakowie, Królewcu, Padwie. W okresie ...