Uzasadnij słuszność słów "Nie ma winy bez kary" w oparciu o Ballady Mickiewicza

Wina i kara są bardzo popularne w literaturze romantycznej. Bez względu na popełnione przewinienia człowiek nie uniknie kary. Widzimy to bardzo dobrze w Balladach Adama Mickiewicza. Dlatego w swojej pracy postaram się udowodnić słuszność słów „Nie ma winy bez kary” w oparciu o Ballady Mickiewicza. Autor ten w swoich utworach ukazuje ten motyw, opierając sie na mądrościach ludowych.

Pierwszym moim przykładem będzie ballada "Lilije". W balladzie tej czytamy o zbrodni, która dotyczy zamordowania męża przez jego żonę. Kobietę do zbrodni nakłoniła obawa przed karą, związaną ze tym że zdradziła swojego męża. Bohaterka Mickiewicza bardzo boi się odkrycia prawdy o tej strasznej zbrodni. Jednak nie wykazuje skruchy i nie żałuje tego co zrobiła. Jej jedynym celem jest to, aby o zbrodni nikt się nie dowiedział. W utworze tym znajdujemy stwierdzenie: "Nie masz zbrodni bez kary". Słowa te udowadniają, że zbrodniarze nie mogą być bezkarni. Dlatego niewierna kobieta zostaje ukarana za swoje czyny. Zapada się pod nią ziemia i kobieta ginie.

Mickiewicz podjął temat winy i kary również w innej balladzie w "Świteziance". W tym utworze poeta przedstawia nam losy dwojga zakochanych młodych ludzi, którzy spotkają się nad brzegiem jeziora. Mężczyzna który jest strzelcem składa kobiecie obietnicę miłości oraz wierności. Stera się przekonać ją że będzie jej wierny. Kobieta jednak nie ufa mu do końca i postanawia wystawić jego uczucia na próbę. Dziewczyna okazuje się w rzeczywistości nimfą i sprawdza, czy strzelec dotrzyma danego słowa. Bohaterka ostrzega mężczyznę, że w przypadku złamania słowa czego go kara. Strzelec mimo to po jakimś czasie łamie przysięgę i ulega namowom innej. Skuszony pięknością wodnej nimfy którą spotkał stara się ją dogonić. Lecz gdy dociera za nią na sam środek jeziora okazuje się, że kusiła go kobieta, której przysięgał wierność. Mężczyzna za złamanie przysięgi zostaje ukarany śmiercią i wiecznym potępieniem duszy.

Podsumowując, zgodnie z ludowymi normami nie wolno nikogo krzywdzić ani patrzeć obojętnie na cierpienie innych. Dlatego tego rodzaju winy będą surowo ukarane. W balladach Mickiewicza siły magiczne najczęściej pokazane są w otoczeniu przyrody. Scena z jeziorem oraz zdrada ukazana w „Liliji” mają być więc przestrogą dla ludzi podobnych do strzelca i niewiernej żony. Każdy człowiek powinien wiedzieć że bez wzglądu na swoje przewinienia nie uniknie kary. Człowiek w tych balladach został ukazany jako w pełni odpowiedzialny za swoje złe czyny. Dlatego myślę że w swojej pracy udowodniłem słuszność słów „Nie ma winy bez kary”.

Dodaj swoją odpowiedź