Tragizm Makbeta.

William Szekspir , ur. 23 IV 1564 w Stratfordzie , był wybitnym dramaturgiem i poetą angielskim. Jego twórczość odegrała znaczącą rolę w kształtowaniu się teatru europejskiego. Sztuki Williama Szekspira początkowo entuzjastycznie przyjmowane przez współczesnych , potem oskarżano o prostactwo i łamanie klasycznych reguł. Natomiast w XIX wieku Szekspir stał się wzorcem dla romantyków i od tego czasu niezmiennie utrzymuje się w repertuarze teatralnym. Jednym z jego wielkich dzieł jest "Makbet" (1606 ? ). Występują w nim upiory , zjawy , duch i wiedźmy. Utwór przepełniony jest przepowiedniami. W tym dziele tytułowy bohater wkracza na drogę zbrodni, by zdobyć władzę

Makbet był człowiekiem o słabym charakterze. Był co prawda generałem armii szkockiej, był odważny, ale także podatny na sugestie (przepowiednia czarownic). W jego psychice ciągle toczyła się walka pomiędzy dobrem a złem, zbrodnią a czystym sumieniem. Jedną z tych szal przeciążyła postawa jego żony, która podpuściła go do pierwszego morderstwa. Widać, że bez jej „pomocy” Makbet prawdopodobnie nigdy by jej nie popełnił. Jednak zrobił to, a po zabójstwie Duncama dręczyły go ogromne wyrzuty sumienia.

Tragizm Makbeta polega na konieczności popełniania kolejnych zbrodni, by ukryć poprzednie. Zabijając króla, zbił też jego wartowników, aby mieć na kogo zrzucić winę. Następnie wynajął morderców, aby zabili Banquo, ponieważ znał przepowiednię i mógłby się czegoś domyślić. Zginąć miał też jego syn, aby nie miał go kto pomścić. Po dokonaniu tego morderstwa jeszcze na chwilę odzywa się sumienie Makbeta, kiedy podczas uczty zobaczył ducha przyjaciela. Jednak jego wahania kończą się po drugiej przepowiedni czarownic. Wtedy traci on już jakąkolwiek kontrolę nad swoimi czynami. Na działanie męża miała też wpływ Lady Makbet. To ona dokonała wyboru, czy przepowiednia sama się spełni, czy należy jej pomóc. To ona nakłania Makbeta do pierwszej zbrodni a potem starała się odrzucić wyrzuty sumienia. Makbet nie miał dostatecznie siły, woli, chęci, żeby się jej przeciwstawić, lecz jednak to oni oboje są odpowiedzialni za podjęte decyzje.

Widać, że w tym małżeństwie Makbet był słabszą stroną, a żona silniejszą. Jednak to ona pod wpływem wyrzutów popełniła samobójstwo

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Napisz notatkę wyjaśniającą na czym polega tragizm Makbeta. Porównaj tragizm tego bohatera szekspirowskiego z tragizmem ,,Edypa" i ,,Antygony". Proszę to pilne!!!

Napisz notatkę wyjaśniającą na czym polega tragizm Makbeta. Porównaj tragizm tego bohatera szekspirowskiego z tragizmem ,,Edypa" i ,,Antygony". Proszę to pilne!!!...

Język polski

1 Dlaczego makbet przegrał  2 Czy jego życie mogło potoczyć się inaczej 3 Porównaj Tragizm Makbeta i tragizm Edypa  Proszę o pomoc :!!!!!!!!!!!!!!!1

1 Dlaczego makbet przegrał  2 Czy jego życie mogło potoczyć się inaczej 3 Porównaj Tragizm Makbeta i tragizm Edypa  Proszę o pomoc :!!!!!!!!!!!!!!!1...

Język polski

Na czym polega tragizm Makbeta? Czym rozni sie od tragizmu znanego ci bohatera dramatu antycznego?

Na czym polega tragizm Makbeta? Czym rozni sie od tragizmu znanego ci bohatera dramatu antycznego?...

Język polski

Na czym polegał tragizm Makbeta?? Prosze nie brać odp z internetu. Daje naj!!!!!1

Na czym polegał tragizm Makbeta?? Prosze nie brać odp z internetu. Daje naj!!!!!1...

Język polski

Wyjaśnij w formie wypracowania 250 słów  na czym polegał tragizm Makbeta, bohatera dramatu W. Szekspira "Makbet" Daje NAJ ZA SZYBKA I POPRAWNA ODP

Wyjaśnij w formie wypracowania 250 słów  na czym polegał tragizm Makbeta, bohatera dramatu W. Szekspira "Makbet" Daje NAJ ZA SZYBKA I POPRAWNA ODP...