Prądnica - generator pradu elektrycznego

Prądnica jest to maszyna wytwarzająca energię elektryczną kosztem dostarczonej jej energii mechanicznej. Podstawą fizyczną działania prądnicy jest zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Podstawową prądnicą jest ramka z przewodnika obracana w polu magnetycznym.

Głównymi częściami prądnicy są stojan (nieruchoma część związana z obudową) oraz wirnik (rotor, część wirująca wewnątrz stojana). Uzwojenie cewki umieszczonej w wirniku prądnicy przecina linie sił pola magnetycznego wytwarzanego przez uzwojenie wzbudzające i dzięki temu indukuje się w nim zmienna siła elektromotoryczna.

Prądnice dzieli się ze względu na rodzaj wytwarzanego prądu elektrycznego na:
- prądnice prądu stałego
- prądnice prądu zmiennego (alternatory).

Dla obu tych klas istnieje wiele rodzajów prądnic, różniących się szczegółami rozwiązań elektrotechnicznych, rozwiązania te są analogiczne do rozwiązań silników elektrycznych (każdy silnik elektryczny może stać się prądnicą i odwrotnie, w zależności od tego, w jakiej formie dostarcza się energii i gdzie się ją odbiera).

Alternator, prądnica prądu zmiennego z układem prostownikowym. Alternator stosowany jest w samochodach do zasilania instalacji elektrycznej oraz ładowania akumulatora podczas pracy silnika. Obecnie alternator stosowany jest coraz częściej, ponieważ jest znacznie lżejszy od prądnicy prądu stałego, a oprócz tego zdolny jest do oddawania maksymalnego prądu już przy niewielkiej prędkości obrotowej wirnika.

W prądnicy prądu zmiennego wiele zwojów drutu układa się na powierzchni walca z miękkiej stali w odpowiednich wyżłobieniach. Walec ten wiruje między biegunami silnego elektromagnesu, zasilanego z prądnicy prądu stałego. Obecnie w używanych prawie wyłącznie w technice prądnicach prądu zmiennego role są zmienione. Zwoje drutu ułożone są na wewnętrznej powierzchni pustego wewnątrz walca z miękkiej stali, zaś elektromagnesy, często o wielu biegunach, umieszczone wewnątrz wirują wzbudzając w uzwojeniu nieruchomy prąd zmienny. Częstotliwość używanego prawie wszędzie prądu zmiennego wynosi 50 Hz.

Prądnice prądu zmiennego wykonuje się najczęściej jako prądnice synchroniczne trójfazowe, powszechnie stosowane w elektrowniach prądu przemiennego.

Dodaj swoją odpowiedź
Fizyka

Zad.1 źródłem prądu elektrycznego dzięki któremu działa telefon komórkowy jest: a)transformator b)prądnica elektryczna c)bateria d)generator elektrowni e)żadna z tych

Zad.1 źródłem prądu elektrycznego dzięki któremu działa telefon komórkowy jest: a)transformator b)prądnica elektryczna c)bateria d)generator elektrowni e)żadna z tych...