Notatka na temat epoki renesansu zawierająca: - ramy czasowe epoki - filozofia (pojęcia i nazwiska) - terminologia - hasła - twórcy literatury - teksty - problematyka (motywy)

Notatka na temat epoki renesansu zawierająca: - ramy czasowe epoki - filozofia (pojęcia i nazwiska) - terminologia - hasła - twórcy literatury - teksty - problematyka (motywy)
Odpowiedź

Ramy czasowe: We Włoszech od XIV wieku do początków wieku XVI W krajach płn. europejskich od końca wieku XV do końca XVI wieku, w niektórych nawet do początku lat 30 wieku XVII Filozofia: W centrum zainteresowania stał człowiek, jako że był wyjątkowy z racji na wolną wolę i samodzielność myślenia (antropocemtryzm) Człowiek miał prawo do rozwoju osobowości, zaznawania szczęścia, radości życia. Człowiek może i powinien poznać otaczający go świat i samego siebie. Ten prąd umysłowy to Humanizm. Zapoczątkowali go filozofowie starożytni, szczególnie greccy i rzymscy. Popularne nurty filozoficzne to: epikureizm- szczęście polega na doznawaniu przyjemności, należy czerpać z życia garściami. sticyzm- należy być obojętnym wobec ziemskich pokus i własnego losu. Ważni filozofowie: Erazm z Rotterdamu- wytykał uprzywilejowanym klasom społecznym zakłamanie, głosił konieczność pokoju między religiami chrześcijańskimi (irenizm) Niccolo Machiavelli- kierował się zasadą "cel uświęca środki", uważał, że dla dobra państwa można posłużyć się zdradą i podstępem (makiawelizm) Thomas More (Morus)- autor "Utopii" w której stworzył wizję państwa idealnego Hasła: "Carpe diem"- "Chwytaj dzień", żyj chwilą, ciesz się z codziennych drobnostek "Człowiekiem jestem i nic co ludzkie nie jest mi obce" Terencjusz Terminologia: Nie wiem co tu tak naprawdę wpisać, przychodzi mi do głowy tylko Człowiek Renesansu, czyli osoba wszechstronnie utalentowana, ideał człowieka w tamtych czasach. Przykładem takiej osoby jest Leonardo da Vinci- Malarz, rzeźbiarz, wynalazca, filozof, matematyk i wiele więcej Twórcy literatury: Giovanni Boccaccio- zbiór nowel "Dekameron" Francisco Petrarca- "Sonety do Laury" Jan Kochanowski- Polak, uznany za ojca polskiej poezji, autor pieśni, fraszek, trenów i pierwszej polskiej tragedii, "Odprawa posłów greckich" Mikołaj Rej- Polak, twórca "Krótkiej rozprawy między trzema osobami Panem, Wójtem a Plebanem" oraz utworu dydaktycznego "Żywot człowieka poczciwego" Problematyka: To co w filozofii, głównie człowiek.

całoś literatury dzieli sie na 3  główne rodzaje -epikę ,lirykę ,i dramat. tylko tyle wiem sorka

Dodaj swoją odpowiedź