Nowy testament dzieje apostolskie pierwsze dwa rozdziały streszczenie daje 20pkt na dziś

1)Łukasz pisze list do Teofila,że spisał juz dzieje Jazusa az do czasu zabrania Go do nieba.Że Jezus ukazywał się po śmierci jeszcze swoim uczniom,umacniał,pokrzepiał ich w wierze,że zostaną ochrzczeni duchem świętym.aby mieli moc ducha zeby głosic dobrą nowinę do najdalszych zakątków ziemi,Gdy tak stali i patrzeli gdy Jezus został uniesiony do nieba,obok nich stanęli dwaj aniołowie,którzy zapytali dlaczego tak stoją i są zapatzreni w nieb.Powiedzieli że Jezus wróci w taki sam sposób w jaki został zabrany do nieba.             Wszyscy raazem a było ich 120 osób   siedziało w wieczerniku zebranych na wspólnej modlitwie. Przemawiał  Piotr do zgromadzonych, mówił o Jezusie, ze tak miało być,jak napisano w piśmie,wypełniły się proroctwa Joela .Wspomina tez o zdrajcy Judaszu Iskariocie,że stało się to znane wszystkim mieszkancom Jerozolimy,a jego grób-pole,które zostało zakupione za srebrniki za które sprzedał Jezusa.Na miesce Judasza wybierano apostoła poprzez losowanie, wybór był między  Barnabasem a Maciejem. Po modlitwie rzucono losy,wybór padł na Macieja,którego doliczono do jedenastu apostołów.   --2))) W tym samym dniu a było to święto Piędziesiątnicy.Powstał nagle z nieba wielki szum,jakby odgłos silnego wiatru który wypełnił cały dom gdzie przebywali ,i nad ich głowami ukazały się jakby języki ognia,porozdzielały się i na kazdym z nich spoczął jeden.Wszyscy zostali napełnieni duchem świętym i zaczęli mówić różnymi językami. W Jerozolimie mieszkali pobozni Żydzi,każdy z innego narodu i języka.dziwili się że słyszą nauki w swoim języku.Dziwili się Żydzi,że oni nie są Galejczykami a jak to się stało ,że mówią ich językiem. Inni drwili z naśladowców i mówili .że oni opili się wina. Piotr wraz apostołami wstał i przemówił,że wcale nie opili się wina,gdyż to co się stało,zostało powiedziane przez proroka Joela.Że w dniach ostatnich Bóg wyleje ducha świętego na wszelkie ciało,i wasi synowie i córki będą prorokować.Nawet niewolnice i niewolnicy  i na nich zostanie wylany duch swięty.  Słuchajcie słów Jezusa,którego zgładziliście ,ale Bóg go wskrzesił. Został wywyższony na prawicę Bożą i od Ojca otrzymał obiecanego ducha swiętego, wylał to, co wy widzicie i słyszycie. Gdy to usłyszeli,poczuli się ugodzeni w serce, zapytali co mają czynić.Piotr rzekł aby okazali skruchę i żeby dali się ochrzcic w imieniu Jazusa Chrystusa,a otrzymają dar,ducha świętego. Piotr dawał świadectwo.Ochrzczno więc tych,którzy ochoczo przyjęli jego słowa,a było ich około trzech tysięcy. Za sprawą apostołów,poczęło się dziać wiele proroczych cudów i znaków.Wszyscy co uwierzyli byli razem,mieli wszystko wspólne.Sprzedali swoje posiadłosci i rozdzielili każdemu według potrzeb. Dzień w dzień wszyscy jednomyślnie trwali razem, przebywali w świątyni,a także razem spożywali pokarm,z radością i z wielką szczerością serca,wysławiając imię Boga.A  Pan  codziennie przyłączał do nich nowych dostępujących wybawienia.