Składniki atmosfery, budowa atmosfery, rodzaje chmur - krótko

SKŁADNIKI ATMOSFERY

- Azot – 78%

- Tlen – 21%

- Gazy szlachetne – 1%

- Para wodna
- Dwutlenek węgla

- Dwutlenek siarki

- Dwutlenek azotu

- Ozon


BUDOWA ATMOSFERY
Budowa atmosfery jest warstwowa. Kryterium podziału: ciśnienie, gęstość i temperatura gazów zmieniające się wraz z wysokością.


TROPOSFERA – znajduje się najbliżej powierzchni Ziemi, sięga do ok. 7km nad biegunami i ok. 17 km nad równikiem. Zachodzą w niej silne pionowe i poziome ruchy mas powietrza. Ruchy pionowe zwane konwekcyjnymi są silne w pasie okołorównikowym, w obszarze wyżów zwrotnikowych i okołobiegunowychW tej warstwie zawarta jest prawie cała para wodna planety. Zachodzą w niej zjawiska pogodowe.

TROPOPAUZA – warstwa przejściowa między troposferą a stratosferą.


STRATOSFERA – sięga do ok. 45-50 km. Zachodzą w niej silne poziomeruchy powietrza tzw. prądy strumieniowe, które okrążają całą Ziemię. Wraz z wysokością zmienia się temperatura tej warstwy. W jej dolnej części utrzymuje się temp. ok. –50ºC, natomiast w górnej części szybki wzrost temp. aż do 0ºC.

OZONOSFERA - występuje powyżej 25 km. Jest warstwą ochronną bardzo ważną dla życia na Ziemi. Pochłania ona szkodliwe promieniowanie nadfioletowe przechodzące w zabójcze promieniowanie typu rentgenowskiego. Obecny w niej jest ozon


STRATOPAUZA – warstwa przejściowa między stratosferą a mezosferą.


MEZOSFERA – sięga do wysokości ok. 80 km. Następuje w niej ponowny spadek temp. wraz z wysokością do ok. –90ºC.


MEZOPAUZA – warstwa przejściowa między mezosferą a termosferą.


TERMOSFERA – górna granica tej warstwy jest trudna do określenia,waha się między 300 a 800 km na powierzchnią Ziemi. Następuje w niej gwałtowny wzrost temp. do +1500ºC związane jest to z pochłanianiem promieniowania słonecznego przez cząsteczkowy azot i tlen. Powietrze w tej warstwie jest silnie zjonizowane. Warstwą tę nazywa się JONOSFERĄ. Występują w niej zjawiska zorzy polarnej (świecenie zjonizowanych atomu tlenu i azotu, można słuchać radia na długich falach).


EGZOSFERA – jej przybliżona granica znajduje się na wysokości ok.2000 km (wyżej ta warstwa przechodzi w przestrzeń kosmiczną). W tej warstwie następuje spadek temp. do ok. –270ºC. Wraz ze wzrostem wysokości zmienia się temperatura i ciśnienie. Im wyżej tym powietrze staje się rzadsze i lżejsze, ciśnienie maleje.

Ciśnienie spada z szybkością 11,5hPa/100m
Temp spada z szybkością 0,6ºC/100m

CHMURY
NIMBOSTRATUS – warstwowo deszczowe
STRATUS – warstwowe
CUMULUS – kłębiaste
CUMULONIMBUS – kłębiasto burzowe
ALTOCUMULUS – średnie kłębiaste
ALTOSTRATUS – średnie warstwowe
CIRROSTRATUS – pierzasto warstwowe
CIRROCUMULUS – pierzasto kłębiaste
CIRRUS - pierzaste

Dodaj swoją odpowiedź
Biologia

Wpływ energii na środowisko naturalne

Spis treści

1. Strona tytułowa
2. EKOLOGIA, historia ekologii
3. Historia ekologii c.d.
4. Schemat PSR
5. Schemat PSR c.d., grafika
6. ENERGIA, sposoby wytwarzania energii
7. Zanieczyszczenia
8. Zanieczyszczeni...