Biznesplan hurtowni artukułów papierniczych

BIZNESPLAN

I STRESZCZENIE

1. Niniejszy biznesplan został sporządzony, aby ukazać inwestycję polegającą na otwarciu hurtowni artykułów papierniczych o nazwie: „Hurt-papier” na terenie miasta Opole.

2. Firma posiada kapitał założycielski 200 000 zł., z czego:
- zakup budynku – 100 000 zł.
- wyposażenie biura – 10 000 zł.
- wyposażenie pomieszczenia hurtowni – 7 000 zł.
- komputery, sprzęt i oprogramowanie – 6 000 zł.
- samochód marki Polonez „Truck” – 20 000 zł
- maszyny do produkcji – 20 000 zł.
- gotówka znajdująca się na rachunku bieżącym nr 12334-23434-787-24 w Banku PKO S.A. I Oddział w Opolu (ul. Kwiatowa) – 37 000 zł.

3. Zamierzeniem hurtowni artykułów papierniczych „Hurt-papier” jest dostarczenie oraz świadczenie usług najwyższej jakości w sposób rzetelny i fachowy. Produktem oferowanym przez przedsiębiorstwo jest świadczenie usług związanych z produkcja artykułami papierniczymi oraz handlem artykułami papierniczymi do drukarek komputerowych wszelkiego typu, handlem artykułami papierniczymi do kas fiskalnych wszelkiego typu, specjalizacją wymagań różnych firm dotyczących art. papierniczych, handlem artykułami szkolnymi i biurowymi.

4. Właściciele firmy ukończyli studia Zarządzania i marketingu na uczelni w Opolu, podczas których odbyli praktyki w różnych firmach zajmujących się handlem.

5. Posiadane środki finansowe, zarówno majątek trwały jak i aktywa obrotowe, są wystarczającymi środkami zapewniającymi wypłacalność i płynność finansową spółki. Dlatego też jakiekolwiek nieprzewidziane wydatki mogą być pokrywane na bieżąco bez konieczności zaciągania kredytu.

II OPIS FIRMY

1. Do klientów wyjdziemy z miłą, profesjonalną obsługą, otwartą na ich
sugestie, niewysokimi cenami, wysoką jakością świadczonych usług, terminowością.

2. Przedmiotem działalności spółki jest świadczenie usług w zakresie:
- produkcji artykułów papierniczych,
- handlu artykułami papierniczymi,
- handlu artykułami szkolnymi i biurowymi.
Największą specjalizację zamierzamy osiągnąć w następujących
dziedzinach:
a) handlu artykułami papierniczymi do drukarek komputerowych wszelkiego typu,
b) handlu artykułami papierniczymi do kas fiskalnych wszelkiego typu,
c) specjalizacja wymagań różnych firm dotycząca art. papierniczych.

3. Firma jest spółką cywilną o kapitale założycielskim 200 000 zł.

4. Firmy konkurencyjne charakteryzują się dłuższą obecnością na rynku,
posiadają określoną renomę,. Legitymują się listą przedsiębiorstw, które są ich
stałymi klientami. Posiadają określone powiązania z przedsiębiorstwami, które
korzystają z ich usług. Operują dłużej na rynku i dzięki temu znają bardziej
realia panujące akurat w tym segmencie rynku.
Konkurencji można zarzucić nierzetelność i nieterminowość świadczonych usług. Dlatego też, pomimo istniejącej konkurencji na rynku regionalnym istnieje realna szansa przetrwania i rozwoju firmy „Hurt-papier” na rynku.

III ZARZĄDZANIE

1. Obowiązkiem właściciela Jana Kowalskiego jest prowadzenie księgowości firmy, natomiast obowiązkiem właścicielki Patrycji Polińskiej jest zarządzanie firmą oraz jest odpowiedzialna za ład i porządek w firmie.

2. Właścicielami przedsiębiorstwa są: Patrycja Polinska i Jan Kowalski,
którzy mają po 50% udziału w spółce.

3. Patrycja Polinska po ukończeniu studiów pracowała 2 lata w firmie: „Printer” jako kierownik działu obsługi klienta.
Jan Kowalski po ukończeniu studiów pracował 1,5 roku w firmie: „Eliot” jako księgowy.

4. Firma zatrudnia 7osób:
- sprzątaczka,
- dostawca,
- sekretarka,
- dwie osoby obsługujące maszyny,
- dwie osoby obsługujące klientów.

IV PLAN MARKETINGOWY

1. Na rynku istnieją dwie firmy konkurencyjne:
- hurtownia artykułów szkolno-biurowych „Giorgio” Opole ul. Oleska 117,
- hurtownia papiernicza „Image” Opole ul. Wspólna 1.

2. Firma będzie ona ukierunkowana na klientów z województwa
opolskiego. Do grona naszych klientów chcemy pozyskać przede wszystkim firmy działające na terenie wyżej wymienionego województwa.

3. Hurtownia „Hurt-papier” znajduje się przy ul. Niemodlińskiej 15 w Opolu.

4. Gwarantujemy wysoką jakość ale niewysokie ceny.

V PLAN ORGANIZACYJNY

1. Zajęcia pracowników:
- sprzątaczka – sprzątanie biura oraz innych pomieszczeń znajdujących się w budynku przy ul. Niemodlińskiej 15 w Opolu,
- dostawca – dostarczanie produktów zamówionych w naszej hurtowni,
- sekretarka – odbieranie telefonów,
- dwie osoby obsługujące maszyny,
- dwie osoby obsługujące klientów.

2. Księgowością zajmuje się jeden z właścicieli – Jan Kowalski.

VI HARMONOGRAM REALIZACJI PRZEDSIĘWZIĘCIA

1. Czynnością niezbędna do realizacji przedsięwzięcia jest pozyskanie klientów, utrzymanie oraz poszerzenie kontaktów i współpracy z firmami zajmującymi się produkcją i handlem artykułami papierniczymi.

2. Firma przez rok będzie dążyć do wyżej wymienionych założeń.

3. Osobami odpowiedzialnymi za realizację w.w. założeń są właściciele przedsiębiorstwa.

VII ANALIZA RYZYKA

1. Najważniejszą szansą firmy jest dynamicznie rozwijający się
rynek kapitałowy (zwiększenie liczby przedsiębiorstw) oraz na ciągła
modernizacja techniki biurowej (obecnie komputery odgrywają coraz to większą
rolę w zarządzaniu). Wzrasta zapotrzebowanie na papier komputerowy oraz papier do kas fiskalnych (wymóg posiadania kas przez sklepy).

2. Najważniejszym zagrożeniem firmy jest możliwość wejścia na rynek nowych przedsiębiorstw zajmujących się tą samą dziedziną.

3. Gdy pojawi się konkurencja planujemy stworzyć jeszcze bardziej konkurencyjniejszą ofertę.

VIII PLAN FINANSOWY