Biedronka - opis
Biedronki mają często jaskrawe kolory, mogą występować w dużych ilościach na roślinach zaatakowanych przez mszyce, które stanowią ich podstawowe pożywienie. W Europie występuje około 100 gatunków biedronek. Istnieje wiele gatunków biedronek, większość jest pięknie ubarwiona. Biedronki żywią się mszycami, czym zaskarbiły sobie sympatię rolników i ogrodników. Pożywienia jest pod dostatkiem, bo mszyc jest bardzo dużo. Biedronki nie mają też zbyt wielu wrogów, gdyż ich smak jest wyjątkowo przykry.
Środowisko
Biedronki występują na całym świecie. Stosunkowo rzadko można je spotkać w lasach tropikalnych, gdzie żyje wiele innych owadów.
Biedronki żyją najczęściej w środowisku przekształconym przez człowieka np.: ogrody, pola uprawne. Są to bowiem obszary, na których najczęściej występują mszyce, główne pożywienie biedronek. Istnieją również gatunki żywiące się wyłącznie roślinami.
Pożywienie
Większość biedronek żywi się głównie mszycami. Mszyce są miękkimi, bezbronnymi owadami występującymi na roślinach, z których wysysają sok. Niektóre biedronki jedzą też świerzbowce, wyrządzającymi szkody roślinom. Larwa biedronki jest bardziej żarłoczna niż dorosły więc kiedy zabraknie mszyc mogą żywić się innymi owadami.
Rozmnażanie
Biedronka rozmnaża się wiosną i latem. Samica składa od 3 do 300 jajeczek- zależnie od gatunku. Czas wylęgu trwa około 5- 8 dni.
Skrzydła
Biedronka ma 2 pary skrzydeł: para twardych, ochronnych kryjące parę delikatnych.
Ochrona
Liczba biedronek zmalała gwałtownie, gdy zaczęto zwalczać mszyce środkani owadobójczymi, w ten sposób zginęło główne źródło pożywienia biedronek. Obecnie ich liczba zaczyna wracać do normy, ponieważ rozpoczęto hodowlę biedronek w celu zwalczania mszyc.