Dwie żarówki o mocy 40W każda są zasilane prądem elektrycznym o napięciu 230V. Żarówki pracują 8h dziennie przez 24 dni w miesiącu. Cena 1 kWh energii elektrycznej wynosi 40gr. Oblicz miesięczny koszt używania tych żarówek.

Dwie żarówki o mocy 40W każda są zasilane prądem elektrycznym o napięciu 230V. Żarówki pracują 8h dziennie przez 24 dni w miesiącu. Cena 1 kWh energii elektrycznej wynosi 40gr. Oblicz miesięczny koszt używania tych żarówek.
Odpowiedź

Łączna moc żarówek: [latex]P=2cdot40W=80W=0,08kW[/latex] Czas świecenia: [latex]t=24cdot8h=192h[/latex] Energia pobrana przez żarówki: [latex]E=Pcdot t=0,08kWcdot192h=15,36kWh[/latex] Cena: [latex]15,36kWhcdot0,4 frac{zl}{kWh} =6,14zl[/latex]

Dodaj swoją odpowiedź