Charakterystyka Petroniusza z "Quo vadis".

Petroniusz to historyczny bohater powieści „Quo Vadis”. Jest wykwintnym patrycjuszem i estetą, krewnym Winicjusza i towarzyszem Nerona.

Był przystojnym, lecz nieco starszym od Winicjusza mężczyzną. „Petroniusz (…) lubo starszy i mniej atletyczny, piękniejszy był nawet od Winicjusza. Kobiety w Rzymie podziwiały nie tylko jego giętki umysł i smak, (…) ale i ciało”. Jest nazywany „arbiter elegantiarum”, czyli wzór dobrego gustu, wykwintu.

Petroniusz był człowiekiem lubianym przez ludzi. „Lubiono go za hojność, a zwłaszcza popularność jego wzrosła od czasu, gdy dowiedziano się, że przemawiał przed cezarem przeciw wyrokowi śmierci wydanemu na całą familię”. Gardził jednak tymi, którzy „byli wiecznie schrypnięci i spotnieli od gry w morę po rogach ulic (…) nie zasługiwali oni w jego oczach na miano ludzi”.

Petroniusz jest człowiekiem, który traktuje otoczenie z ironią. Schlebia cezarowi, jednak potrafi też być wobec niego zupełnie szczery. „Częstokroć czynił na ludzi wrażenie człowieka, który drwi z nich, z siebie, z cezara i całego świata. Chwilami ośmielał się przyganiać w oczy cezarowi i gdy inni sądzili, iż posuwa się za daleko, (…) on umiał przyganę przyprawić w taki sposób, że wychodziła na jego korzyść”.

Nie podporządkowuje się nikomu, stać go na obojętność, gdyż jest bardzo bogaty. Z powodu bogactwa otacza się dużym zbytkiem. Interesuje się sztuką i poezją. Walczy wraz z Tygellinem o względy Nerona. Dzięki dużej wiedzy i znajomości poezji ma duże szanse.

Cechuje go tolerancja wobec innych. Nie potrafi zaakceptować religii chrześcijańskiej, lecz toleruje ją. Ceni sobie zbytek i wygodę. Jego cechą jest też odwaga. Pomimo kary, która mogła go spotkać, poprzez rozmowy i przekonywania stara się pomóc Winicjuszowi i Ligii. Potrafi odwzajemnić głęboką miłość – kocha Tunice, która wraz z nim popełnia samobójstwo.

Uważam, że Petroniusz, pomimo przynależności do świata pogan, zasługuje na miano jednego z pozytywnych bohaterów powieści.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Marek Winicjusz charakterystyka bohatera "Quo vadis".

Jest bohaterem fikcyjnym powieści "Quo vadis", postacią pierwszoplanową. Był siostrzeńcem Petroniusza, atletycznie zbudowanym i przystojnym młodzieńcem. Włosy miał piękne i proste. Z wypowiedzi narratora wnioskujemy, że patrycju...

Język polski

Charakterystyka Petroniusza z "Quo vadis"

Petroniusz jest postacią historyczną. Należał do najbliższych współpracowników Nerona. Jeden z głównych bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza. Motywacja: realistyczno-społeczna. Dzięki tej kreacji Sienkiewicz tworzy postać szlachetn...

Język polski

Charakterystyka Gajusza Petroniusza - "Quo vadis".

Gajusz Petroniusz był najbardziej zaufanym patrycjuszem cezara. Nazywany arbiter elegantiarum był równie piękny i przystojny, jak elegancki. Miał kształtne, namaszczane olejkami, zdrowe ciało. Zawsze był pachnący, zadbany, dbał o sprawnoś...

Język polski

Charakterystyka Ligii "Quo vadis".

Ligia to córka króla Ligów. Jej właściwe imię brzmi Kalina. Ligia jest zakładniczką, która trafiła do Rzymu w skutek przybycia Ligów w czasie wojny, zwabionych obietnicą ogromnych łupów. Według zrodel historycznych Ligowie zamieszkiwa...

Język polski

Charakterystyka Ligii (Kalliny) - "Quo vadis".

Kallina (Ligia) była córką królewską pochodzącą z narodu Ligów. Mieszkała w Rzymie u Aulusa i Pomponii, którzy traktowali ja jak własną córkę, kochali ją i miłowali. Była niezwykle piękna, delikatna i subtelna. Jej różowa twarz, ...