Charakterystyka Petroniusza z "Quo vadis".

Petroniusz to historyczny bohater powieści „Quo Vadis”. Jest wykwintnym patrycjuszem i estetą, krewnym Winicjusza i towarzyszem Nerona.

Był przystojnym, lecz nieco starszym od Winicjusza mężczyzną. „Petroniusz (…) lubo starszy i mniej atletyczny, piękniejszy był nawet od Winicjusza. Kobiety w Rzymie podziwiały nie tylko jego giętki umysł i smak, (…) ale i ciało”. Jest nazywany „arbiter elegantiarum”, czyli wzór dobrego gustu, wykwintu.

Petroniusz był człowiekiem lubianym przez ludzi. „Lubiono go za hojność, a zwłaszcza popularność jego wzrosła od czasu, gdy dowiedziano się, że przemawiał przed cezarem przeciw wyrokowi śmierci wydanemu na całą familię”. Gardził jednak tymi, którzy „byli wiecznie schrypnięci i spotnieli od gry w morę po rogach ulic (…) nie zasługiwali oni w jego oczach na miano ludzi”.

Petroniusz jest człowiekiem, który traktuje otoczenie z ironią. Schlebia cezarowi, jednak potrafi też być wobec niego zupełnie szczery. „Częstokroć czynił na ludzi wrażenie człowieka, który drwi z nich, z siebie, z cezara i całego świata. Chwilami ośmielał się przyganiać w oczy cezarowi i gdy inni sądzili, iż posuwa się za daleko, (…) on umiał przyganę przyprawić w taki sposób, że wychodziła na jego korzyść”.

Nie podporządkowuje się nikomu, stać go na obojętność, gdyż jest bardzo bogaty. Z powodu bogactwa otacza się dużym zbytkiem. Interesuje się sztuką i poezją. Walczy wraz z Tygellinem o względy Nerona. Dzięki dużej wiedzy i znajomości poezji ma duże szanse.

Cechuje go tolerancja wobec innych. Nie potrafi zaakceptować religii chrześcijańskiej, lecz toleruje ją. Ceni sobie zbytek i wygodę. Jego cechą jest też odwaga. Pomimo kary, która mogła go spotkać, poprzez rozmowy i przekonywania stara się pomóc Winicjuszowi i Ligii. Potrafi odwzajemnić głęboką miłość – kocha Tunice, która wraz z nim popełnia samobójstwo.

Uważam, że Petroniusz, pomimo przynależności do świata pogan, zasługuje na miano jednego z pozytywnych bohaterów powieści.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Petroniusza z "Quo vadis".

Petroniusz to historyczny bohater powieści „Quo Vadis”. Jest wykwintnym patrycjuszem i estetą, krewnym Winicjusza i towarzyszem Nerona.

Był przystojnym, lecz nieco starszym od Winicjusza mężczyzną. „Petroniusz (…) lubo starszy...

Język polski

Marek Winicjusz charakterystyka bohatera "Quo vadis".

Jest bohaterem fikcyjnym powieści "Quo vadis", postacią pierwszoplanową. Był siostrzeńcem Petroniusza, atletycznie zbudowanym i przystojnym młodzieńcem. Włosy miał piękne i proste. Z wypowiedzi narratora wnioskujemy, że patrycju...

Język polski

Charakterystyka Petroniusza z "Quo vadis"

Petroniusz jest postacią historyczną. Należał do najbliższych współpracowników Nerona. Jeden z głównych bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza. Motywacja: realistyczno-społeczna. Dzięki tej kreacji Sienkiewicz tworzy postać szlachetn...

Język polski

Charakterystyka Gajusza Petroniusza - "Quo vadis".

Gajusz Petroniusz był najbardziej zaufanym patrycjuszem cezara. Nazywany arbiter elegantiarum był równie piękny i przystojny, jak elegancki. Miał kształtne, namaszczane olejkami, zdrowe ciało. Zawsze był pachnący, zadbany, dbał o sprawnoś...

Język polski

Charakterystyka Ligii "Quo vadis".

Ligia to córka króla Ligów. Jej właściwe imię brzmi Kalina. Ligia jest zakładniczką, która trafiła do Rzymu w skutek przybycia Ligów w czasie wojny, zwabionych obietnicą ogromnych łupów. Według zrodel historycznych Ligowie zamieszkiwa...

Język polski

Charakterystyka Ligii (Kalliny) - "Quo vadis".

Kallina (Ligia) była córką królewską pochodzącą z narodu Ligów. Mieszkała w Rzymie u Aulusa i Pomponii, którzy traktowali ja jak własną córkę, kochali ją i miłowali. Była niezwykle piękna, delikatna i subtelna. Jej różowa twarz, ...