"Testament" Słowackiego - dziś przebrzmiały czy aktualny.
„Testament mój” Juliusza Słowackiego to utwór napisany językiem poetyckim, trudnym do zrozumienia. Nic dziwnego – wiersz powstał w pierwszej połowie XIX w., jednak myślę, że zawarte w nim treści są bardzo aktualne.
Mimo iż, Polska nie jest dziś pod zaborami , nadal należy walczyć w słusznej sprawie nawet za cenę własnego życia. Kolejnym argumentem na to, że testament Słowackiego jest aktualny jest to, że każdy chce być pochowany na ziemi ojczystej, wśród bliskich, bez względu na to, w którym wieku żył. W czasach, w których tworzył Słowacki, ludzie opuszczali kraj, żeby uciec przed męką. Dziś Polacy poszukują pracy za granicą. Człowieka, który opuścił swój kraj przepełnia żal i tęsknota za ojczyzną.
Nawet w XXI wieku zdarzają się ludzie nie umiejący pisać czy czytać. Wolą poety było, aby żywi nieśli wiedzę tam, gdzie jej nie ma.
Wiersz „Testament mój” jest bardzo aktualny. Życie poety podobnie jak innych ludzi tego okresu było pełne cierpienia i rozterek. Słowacki zwraca się do odbiorców testamentu podkreślając swoją łączność z jednostką ludzką. A czym różnią się ówcześni ludzie od współczesnych? Przecież człowiek w XXI wieku również ma powody do cierpienia i smutku co jeszcze bardziej mnie przekonuje, że „Testament mój” Juliusza Słowackiego jest aktualny.