William Blake
Obraz Williama Blake (1757-1827) „Stworzenie świata” powstał w 1824r. Była to epoka romantyzmu. W Europie było wówczas wiele walk i powstań.Tytuł tego dzieła jest oczywisty, dokładnie sugeruje co zobaczymy. Dzieło wykonane jest akwarelami.
W jego centrum znajduje się pewna postać. Sugerując się nazwą dzieła możemy się domyślić, że jest to Bóg, ujęty w momencie tworzenia świata. Twórca dzierży w dłoni cyrkiel, który symbolizuje siłę twórczą, początek wszystkich rzeczy. Mężczyzna stoi w okręgu, zza którego przebija się światło, które może symbolizować nadzieję na lepsze czasy. Jest to bardzo prawdopodobne biorąc pod uwagę w jakich czasach został namalowany ten obraz.
Cały obraz jest pełen kontrastów. Nie tylko w barwach, które są na obrzeżach ciemne, a im bliżej środka tym jaśniejsze. Nawet w postaci mężczyzny, który ma twarz starca, a ciało młodego mężczyzny.Nie wygląda tak przypadkowo. Ma to symbolizować mądrość i doświadczenie połączone z siłą i potęgą. W obrazie są także ukryte α i Ω. Alfa pod postacią cyrkla, a Omega jest zarysowana na czerwono na brzegach chmur. Symbolizuje to początek i koniec.
Dominującymi kolorami w obrazie jest czerwień i czerń.Kolory te zostały dobrane nie przypadkowo.
Czerwień symbolizuje krew, której jakże dużo było w tamtych czasach, ale także energie, zapał, odwagę. Czerń oznacz zło, nienawiść, śmierć.
Patrząc na obraz mam wrażenie, że jest tam zamieszanie. Wyczuwa się niepokój.
Obraz bardzo mi się podoba, wydaje mi się wyjątkowy.