Budowa nicieni

NICIENIE- BUDOWA układ pokarmowy w formie drożnego przewodu – rurki rozpoczynającej się na jednym końcu otworem gębowym a kończącej odbytem na drugim. Układ pokarmowy zbudowany jest z trzech odcinków – jelita przedniego, środkowego, tylnego. Przednie rozpoczyna się otworem gębowym otoczonym wargami . Otwór gębowy prowadzi do jamy gębowej , która łączy się z umięśnioną gardzielą. Za gardzielą leży długie jelito środkowe, przechodzące w krótkie jelito tylne wysłane oskórkiem i zakończone odbytem. Nie mają układu oddechowego. Wymiana zachodzi przez powłokę ciała. Oddychanie jest beztlenowe przez fermentację glikogenu, lub tlenowo. Nie mają układu krwionośnego. Jego funkcję pełni płyn wypełniający jamę ciała. Układ wydalniczy nicieni jest unikatowy. Zbudowany z 1 – 3 komórek. Tworzą go podłużne kanały wydalnicze. Kanały te ślepo zakończone w tylnym odcinku ciała łączą się w przednim odcinku po stronie brzusznej we wspólny pojedynczy przewód wyprowadzający, zakończony otworem wydalniczym. Układ nerwowy składa się z pierścienia nerwowego okalającego gardziel oraz podłużnych pni nerwowych. Występują różnorodne narządy zmysłów w postaci między innymi szczecinek czuciowych, brodawek czuciowych pełniących funkcję narządów dotykowych i chemoreceptorów. Większość jest rozdzielnopłciowa. Cechuje je dymorfizm płciowy. Narządy rozrodcze mają budowę cewkowatą. Samce giną po kopulacji. Większość samic jest jajorodna, część jajożyworodna.

Dodaj swoją odpowiedź
Biologia

Życie i Budowa Nicieni proszę o notatkę taką do zeszytu nie wiem max 1 kartka :P Proszę o szybka odp.

Życie i Budowa Nicieni proszę o notatkę taką do zeszytu nie wiem max 1 kartka :P Proszę o szybka odp....

Biologia

1. Ogolna charakterystyka nicieni 2. Budowa nicienie 3. Czynnosci zyciowe nicieni 4. Cykl rozwojowy glisdy ludzkiej

1. Ogolna charakterystyka nicieni 2. Budowa nicienie 3. Czynnosci zyciowe nicieni 4. Cykl rozwojowy glisdy ludzkiej...

Biologia

budowa i życie nicieni, pierścienic, gromady stawonogów ,mięczaków -budowa ciała stawonogów -przegląd stawonogów Jak najkrócej i na temat :)

budowa i życie nicieni, pierścienic, gromady stawonogów ,mięczaków -budowa ciała stawonogów -przegląd stawonogów Jak najkrócej i na temat :)...

Biologia

Opis nicieni opis budowy stawonogow budowa ślimak Pilne bo jutro mam sprawdzian

Opis nicieni opis budowy stawonogow budowa ślimak Pilne bo jutro mam sprawdzian...

Biologia

Budowa czynności życiowych oraz przedstawiciele parzydełkowców, płazińców, nicieni, pierścienic, mięczaków, skorupiaków, pajęczaków, owadów. DAJE NAJ

Budowa czynności życiowych oraz przedstawiciele parzydełkowców, płazińców, nicieni, pierścienic, mięczaków, skorupiaków, pajęczaków, owadów. DAJE NAJ...