Jakie naturalne kompleksy leśne zachowaly się na terenie niziny wielkopolskiej? Ktore surowce mineralne znajdują się na terenie Niziny Wielkopolskiej?

Jakie naturalne kompleksy leśne zachowaly się na terenie niziny wielkopolskiej? Ktore surowce mineralne znajdują się na terenie Niziny Wielkopolskiej?
Odpowiedź

Do największych kompleksów leśnych w Wielkopolsce należą też lasy nad rzeką Gwdą na północ od Piły – należące do kompleksu Borów Krajeńskich, Puszcza Zielonka koło Poznania, w której rośnie najstarszy w Wielkopolsce las modrzewiowo-sosnowy, lasy czerniejewskie pod Gnieznem – rozciągające się w trójkącie między Kostrzynem, Gnieznem i Wrześnią, pozostałości dawnej Puszczy Pyzdrskiej na południowy wschód od Pyzdr oraz lasy ostrzeszowskie i włoszakowickie. W zachodniej części regionu najbogatsze w lasy są okolice Grodziska Wielkopolskiego i Nowego Tomyśla. Dwa duże obszary leśne rozciągają się także w okoliach Poznania  - na północny–wschód od miasta leży Puszcza Zielonka (około 15.000 ha powierzchni) chroniona w Parku Krajobrazowym Puszcza Zielonka, a na południe od Poznania rozciągają się lasy kórnickie, które wraz z lasami Wielkopolskiego Parku Narodowego (4500 ha) zajmują obszar około 16.500 ha. Interesującym zespołem jest Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Rychtalskie o ogólnej powierzchni 47.643 ha, rozciągający się w południowej części Wielkopolski,  między Ostrowem Wielkopolskim, Kluczborkiem. Oleśnicą i Wieruszowem. To teren głównie równinny, z wyjątkiem oczywiście Wzgórz Ostrzeszowsklch, których najwyższe wzniesienie jest jednocześnie najwyższym wzniesieniem Wielkopolski - Kobyla Góra (284 m n.p.m.). W skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Rychtalskie wchodzą nadleśnictwa Antonin i Syców oraz Leśny Zakład Doświadczalny Uniwersytetu Przyrodniczego im. Augusta Cleszkowskiego w Poznaniu. Leśne Kompleksy Promocyjne godzą gospodarkę z aktywną ochroną ekosystemów, propagują przyjazne środowisku technologie, promują badania naukowe, a także prowadzą leśną edukacją realizowaną różnymi metodami (od tworzenia ścieżek edukacyjnych i ośrodków  edukacji ekologicznej po edukacyjne oferty dla szkół). Realizacją tych zadań zajmują się działające na ich terenie nadleśnictwa. W Wielkopolsce, obok Lasów Rychtalskich, drugim Leśnym Kompleksem Promocyjnym jest Puszcza Notecka. w skłąd której wchodzą nadleśnictwa Sieraków i  Oborniki. W Wielkopolsce zachowały się fragmenty tak zwanych lasów naturalnych czyli stworzonych przez przyrodę, ale zmienionych przez ingerencję człowieka. Najstarsze z nich są bory sosnowe w okolicach Puszczykowa, liczące około 200 lat; a za najpiękniejsze uważane są lasy łęgowe rosnące w widłach Warty i Lutyni, chronione w rezerwacie  "Czeszewski Las" w Żerkowsko-Czeszewskim Parku Krajobrazowym. Myślę że pomogłam :)

Dodaj swoją odpowiedź