pomurzcie : w ponirzszej tabeli poruwnaj mikroskop optyczny i mikroskop elektryczny

1.a) mikroskop optyczny -  powiekszenie to iloczyn powiekszenia obiektywu x powiekszenie okularu x powiekszenie asadki okularu maksymalnie 1500 razy dla swiatła widzialnego b) mikroskop elektronowy - powiększenie to stosunek wymiaru lustra  na lampie oscyloskopu do plamki wiązki pierwotnej, maksymalnie do 200 000 razy (nie ma soczewek) do rzedu atomów - oniekty rzędu nanometrzyczych 2. a)można obserwować żywe komórki lub tkanki lun inne małe obiekty (np w cytologii, mikrobiologii chemii i fizyce itp) b) nie można obserwować żywych tkanek ponieważ obserwacja prowadzona jest w próżni, a materiały biologiczne muszą być w formie suchej czyli pozbawione woty i przewodzić prąd elektryczny (jeśli nie przewodzą prądu napylane są materiałem przewodzącym) 3. a)  madaje sie do wykorzystania w szkole bo ma niewielkie rozmiary i można prowadzić obserwacje w wielu dziedzinach b) nie nadaje sie do celów szkolnych ponieważ ma duże rozmiary, jest drogi i skomplikowany w obsłudze, a próbki do obserwacji wymagaja specjalnego przygotowania.