Demeter i Persefona

Demeter bogini gleby miała córkę o i mieniu Persefona. Któregoś razu zostawiła ją pod opieką nimf wodnych nad brzegiem morza. Kiedy odchodziła przestrzegła córkę aby nie zrywała kwiatów o nazwie narcyzy ponieważ poświecone one były bóstwom podziemnym. Persefona była posłuszna matce do momentu w którym z ziemi wyrósł kwiat o przepięknych barwach i cudownej woni. Persefona bez zastanowienia zerwała „zakazany kwiat’’. Wtedy jej duszę ogarnęła ciemność. Spod ziemi wyłonił się bóg piekieł Hades i porwał dziewczynę w zaświaty. Demeter szukała córki na marne. Z tęsknoty za utraconym dzieckiem okryła świat żałobą. Wycieńczona, przygnębiona w poszarpanych szatach usiadła bogini na kamieniu i z bezradności zaczęła płakać. Wtedy podeszły do niej córki Keleosa , zobaczywszy płaczącą kobiecinę zaproponowały jej aby zajęła się ich nowonarodzonym braciszkiem. Z wdzięczności za gościnę bogini zaopiekowała się dzieciątkiem. Chcąc uczynić go nieśmiertelnym Demeter kładła małego królewicza w ogień. Któregoś razu dziecko wymknęło się z rąk i spłonęło. Jeszcze bardziej to boginię przygnębiło. Dzięki Hermesowi dowiedziała się gdzie jest jej córka. Wtedy Zeus rozkazał Hadesowi oddać córkę matce. Bóg ciemności nie chciał rozstawać się z żoną -Persefoną na zawsze . Postanowił dać jej na pożegnanie owoc granatu. Dziewczyna nie wiedząc że zjadając owy owoc będzie związana z królestwem podziemnym. Co roku musiała na trzy miesiące wracać do mrocznego świata. Kiedy Persefona opuszczała Hades Demeter była bardzo szczęśliwa i wszystko na ziemi nabierało życia . Natomiast kiedy traciła na trzy miesiące córkę ziemia zamierała aby znów mogła się narodzić po przybyciu córki na ziemię.

Dodaj swoją odpowiedź
Język angielski

Napisz jakimi byli bogami i czym się opiekowali : Artemida- Hena- Demeter Kora ( Persefona) Helion- Mojry- Nike- Np.Nike była boginią...., opiekowała się.........

Napisz jakimi byli bogami i czym się opiekowali : Artemida- Hena- Demeter Kora ( Persefona) Helion- Mojry- Nike- Np.Nike była boginią...., opiekowała się............

Język polski

Analiza mitu pt.: "Demeter i Persefona"

Jedną z najważniejszych i najczcigodniejszych bogiń w mitologii greckiej była Demeter, co oznacza: Gleba-Matka. Demeter była uosobieniem tej urodzajnej warstwy naszej planety, która, obsiana ziarnem daje życiodajny plon. Zdecydowanie była te...

Język polski

Na J.Polski mamy ubrać sie za bogów greckich za co by sie przebrać tylko nie afrodyta , demeter , atena , persefona ?

Na J.Polski mamy ubrać sie za bogów greckich za co by sie przebrać tylko nie afrodyta , demeter , atena , persefona ?...

Język angielski

Czego bogiem był: Hermes Ares Prometeusz Hera Atena Artemida Afrodyta Demeter Kora Persefona Helios Asklepios

Czego bogiem był: Hermes Ares Prometeusz Hera Atena Artemida Afrodyta Demeter Kora Persefona Helios Asklepios...

Język polski

Streszczenie Mitu o Demeter i Persefonie.

Demeter i Persefona

Demeter szukała córki, którą zostawiła na łące, nad brzegiem Oceanu, bawiącą się z nimfami. Odchodząc zabroniła jej zbierać kwiatów zwodniczych, narcyzów, poświęconych bóstwom podziemnym. Jej córka, P ...