1. Iloczyn rozpuszczalności szczawianu wapnia CaC2O4 wynosi 1,78.10-9 (mol/dm3)2 w temp. 18oC. Obliczyć rozpuszczalność tej soli (w ng/100cm3 r-ru) w roztworze szczawianu amonu o stężeniu 0,0500 mol/dm3. MC=12,0g/mol MCa=40,1g/mol MO=16,0g/mol 2. 100 dm3

1. Iloczyn rozpuszczalności szczawianu wapnia CaC2O4 wynosi 1,78.10-9 (mol/dm3)2 w temp. 18oC. Obliczyć rozpuszczalność tej soli (w ng/100cm3 r-ru) w roztworze szczawianu amonu o stężeniu 0,0500 mol/dm3. MC=12,0g/mol MCa=40,1g/mol MO=16,0g/mol 2. 100 dm3 r-ru zawiera 0,6 mmol azotanu (V) srebra. Jaki procent początkowej zawartości jonów srebra zostanie wytrącony w postaci bromku srebra, jeżeli do roztworu dodano 20dm3 NaBr o stężeniu 0,03 mmol/dm3. Ir=5,0.10-13 3. Oblicz ile ng jodku ołowiu(II) rozpuści się w roztworze powstałym po rozcieńczeniu 5 cm3 5 M wodnego roztworu jodku magnezu wodą w stosunku objętościowym 1:10. W obliczeniach należy pominąć zjawisko kontrakcji. IPbI2 = 2,4x10-8 MI= 126,90 g/mol MPb = 207,20 g/mol
Odpowiedź

zad.1 M(CaC₂O₄) = 40,1g/mol+2*12,0g/mol+4*16,0g/mol = 128,1g/mol C((NH₄)₂C₂O₄) = 0,0500mol/dm³ Ir=1,78*10⁻⁹  CaC₂O₄ <--> Ca²⁺ + C₂O₄²⁻ Ir=[Ca²⁺][C₂O₄²⁻] = [Ca²⁺]([C₂O₄²⁻] + C(C₂O₄²⁻)) = R(R+0,05) zał. R<<0,05 ==> Ir=R*0,05 1,78*10⁻⁹ = 0,05R R = 3,56*10⁻⁸ [mol/dm³] m(CaC₂O₄) = n*M =  3,56*10⁻⁸mol * 128,1g/mol = 4,56*10⁻⁶g 4,56*10⁻⁶g CaC₂O₄ ------------- 1000cm³ r-ru xg --------------------------------------- 100cm³ xg = 4,56*10⁻⁷g = 456ng zad.2 V(AgNO₃) = 100dm³ n(AgNO₃) = 0,6mmol V(NaBr) = 20dm³ C(NaBr) = 0,03mmol/dm³ Ir = 5,0*10⁻¹³ n(NaBr) = 20dm³ * 0,03mmol/dm³ = 0,6mmol  Ag⁺ + Br⁻ <--> AgBr Ir = [Ag⁺][Br⁻] = R*R = R² R = √Ir = √5,0*10⁻¹³ = 7,07*10⁻⁷ [mol/dm³] Vr = 100dm³+20dm³ = 120dm³ 7,07*10⁻⁷ mol AgBr --------- 1dm³ r-ru x mol ------------------------------ 120dm³ x=8,485*10⁻⁵ mol = 0,08485mmol <--- tyle moli początkowej ilości srebra się rozpuściło, a więc reszta została wytrącona w postaci osadu: 0,6mmol - 0,08485mmol = 0,515mmol %Ag = 0,515mmol/0,6mmol * 100% = 85,85% zad.3 V(MgI₂) = 5cm³ = 0,005dm³ C⁰(MgI₂) = 5mol/dm³ Ir(PbI₂) = 2,40*10⁻⁸ M(PbI₂) = 207,2g/mol + 2*126,9g/mol = 461g/mol Zachodzą reakcje: MgI₂ --> Mg²⁺ + 2I⁻ PbI₂ <--> Pb²⁺ + 2I⁻ MgI₂ zmieszano z wodą w stosunku objętościowym 1:10, więc skoro użyto 5cm³ MgI₂ to wody musiało być 10 razy więcej czyli 50cm³. Daje to sumaryczną objętość roztworu równą 55cm³. Skoro zmieniamy objętość roztworu to zmienia się też stężenie (bo liczność MgI₂ nie zmieniła się po zmieszaniu z wodą): n⁰(MgI₂) = V⁰ * C⁰ = 0,005dm³ * 5mol/dm³ = 0,025mol C(MgI₂) = 0,025mol/0,055dm³ = 0,4545 mol/dm³ Z reakcji widać, że jonów jodkowych powstaje 2 razy więcej niż jest MgI₂, więc stężenie tych jonów jest również 2 razy większe: C(I⁻) = 2*0,4545M = 0,909M Piszemy wyrażenie na iloczyn rozpuszczalności uwzględniając efekt wspólnego jonu (tak jak w pierwszym zadaniu): Ir = [Pb²⁺][I⁻]² = [Pb²⁺]([I⁻] + C(I⁻))² = R(2R+0,909)² zał. 2R<<0,909 ==> Ir = R * 0,909² = 0,8263R R = Ir/0,8263 = 2,90*10⁻⁸ [mol/dm³] 2,90*10⁻⁸ mol PbI₂ ----------- 1000cm³ r-ru x mol ----------------------------------- 55cm³ x = 1,595*10⁻⁹ mol m(PbI₂) = n*M = 1,595*10⁻⁹ mol * 461g/mol = 7,35*10⁻⁷g = 735ng

Dodaj swoją odpowiedź