W sierpniu mam poprawkę z biologii tu mam zagadnienia pomocy 1 budowa komórki roślinnej i zwierzęcej. Podobieństwa i różnice.rola organelli komórkowych 2 sposoby odżywiania się organizmów :autotrofy i heterotrofy omuwic przykłady organizmów 3 sposoby oddychania organizmow -wymienić i omówić przykłady organizmow

Napiszę ci tyle ile pamiętam, resztę mogę ci jeszcze wkleić z google :D. 1.  W komórce zwierzęcej nie ma ściany komórkowej, natomiast w komórce roślinnej jest. W komórce roślinnej są także chloroplasty. A oprócz tego aparat Golgiego, wakuole (inna nazwa to wodniczki), mitochondrium, jądro, błona komórkowa, rybosomy, cytoplazma (to jest to co wypełnia wewnątrz komórkę, taka substancja). W komórce zwierzęcej poza właśnie chloroplastami i ścianą komórkową wszystko jest to samo. Jeśli chodzi o role to: -jądro steruje całą komórką, jej rolę w komórce można porównać do roli mózgu u ludzi :D -w mitochondriach zachodzi tam wszystko co jest związane z produkcją energii, np. oddychanie -w wakuolach są magazynowane substancje odżywcze -dzięki chloroplastom u roślin zachodzi proces fotosyntezy -w rybosomach zachodzi synteza białek -cytoplazma stanowi środowisko gdzie zachodzą reakcje -ściana komórkowa nadaje kształt oraz chroni komórkę -błona komórkowa także oddziela komórkę od świata zewnętrznego Tyle na pewno wystarczy, o aparacie Golgiego nie ma potrzeby się uczyć bo nie jest to wymagane. 2.Autotrofy- organizmy samożywne, heterotrofy- cudzożywne. Samożywnymi są np. rośliny, niektóre bakterie a cudzożywnymi np. człowiek i inne zwierzęta. 3. Oddychanie tlenowe (np.człowiek) i beztlenowe (np.drożdże). Tlenowe czyli z udziałem tlenu, a beztlenowe bez jego udziału. W wyniku oddychania beztlenowego zachodzi fermentacja alkoholowa lub mlekowa.  Podczas oddychania tlenowego organizmy pobiera z otoczenia tlen, a pozbywa się z wewnątrz organizmu dwutlenku węgla.Oddychanie beztlenowe polega na wytwarzaniu energii z substancji odżywczych bez udziału tlenu.