Omów reaktywność pierwiastków grupy 1, 2 z wodą (podaj równania reakcji z wodą, nazwy chemiczne, wartość stopni utlenienia). Proszę o wyjaśnienia.

Omów reaktywność pierwiastków grupy 1, 2 z wodą (podaj równania reakcji z wodą, nazwy chemiczne, wartość stopni utlenienia). Proszę o wyjaśnienia.
Odpowiedź

Pierwiastki 1 i 2 grupy układu okresowego (z wyjątkiem berylu i wodoru) wykazują w reakcji z wodą charakter zasadowy - tworzą zasady. Beryl ma charakter amfoteryczny i nie reaguje z wodą. Magnez reaguje na gorąco z wodą dając wodorotlenek magnezu, pozostałe pierwiastki tych grup reagują w temperaturze pokojowej dając zasady (czyli wodorotlenki, które całkowicie rozpuszczają się w wodzie). Reaktywność tych pierwiastków rośnie w dół grupy. Już lit i sód reagują energicznie z wodą, natomiast potas, rubid i cez ulegają samozapłonowi w kontakcie z wodą, a nawet z powietrzem (które zawiera parę wodną). W obrębie okresu maleje charakter zasadowy metali, stąd pierwiastki 1 grupy są bardziej reaktywne od tych z 2 grupy. Reakcja przebiega zgodnie ze schematem: metal + woda --> wodorotlenek + wodór Przykłady: 2Na + 2H₂O --> 2NaOH + H₂ 2K + 2H₂O --> 2KOH + H₂ 2Cs + 2H₂O --> 2CsOH + H₂ powstają po kolei: wodorotlenek sodu, wodorotlenek potasu i wodorotlenek cezu Ba + 2H₂O --> Ba(OH)₂ + H₂ Ca + 2H₂O --> Ca(OH)₂ + H₂ Mg + 2H₂O --T--> Mg(OH)₂ + H₂ powstają po kolei: wodorotlenek baru, wodorotlenek wapnia i wodorotlenek magnezu Stopień utleniania metali I grupy w związkach zawsze jest równy +1, a metali 2 grupy +2, dlatego dla metali tych grup nie pisze się ich wartościowości w nawiasach. W razie dalszych pytań - pisz.

Dodaj swoją odpowiedź