zad.1. F = 0,5 N V = 20 cm³ = 0,002 m³ d = 1300 kg/m³ gęstość słonej wody należy obliczyć gęstość jajka : 1. obliczam masę jajka F = m * g m = F / g m = 0,5 N / 10 N/kg = 0,05 kg d = m/ V d = 0,05 kg / 0,002 m³ = 25 kg/m³ zgodnie z warunkami pływania ciał : gęstość jajka jest mniejsza od gęstości wody więc jajko nie utonie. zad.2. X₂ = 1 cm x₁= 20 cm S₁ = 25 cm² F₁ = 250 N S₂ , F₂= ? 1. obl. pole powierzchni dużego tłoka V₁ = V₂ V₁ = S₁ * x₁ V₂ = S₂ * X₂ S₁ * x₁ = S₂ * X₂ 25 cm² * 20 cm = S₂ * 1 cm 500 cm³ = S₂* 1 cm S₂ = 500 cm² 2. obl. siłę [latex] frac{F_1}{S_1} = frac{F_2}{S_2} [/latex] [latex]F_2 = frac{F_1 * S_2}{S_1} [/latex] [latex]F_2 = frac{250 N * 500cm^2}{25 cm^2 } = 5000 N = 5 kN[/latex] zad.3. a = 3 cm = 0,03 m d= 19320 kg/m³ 1. obliczam objętość i ciężar kostki złotej V = a³ V = ( 0,03 m )³ = 0,000027 m³ d = m/ V m = d * V m = 19320 kg/m³ * 0,000027 m³ = ≈ 0,52 kg F = m* g F = 0,52 kg * 10 N/kg = 5,2 N 2. obl. siłę wyporu po zanurzeniu w nafcie F = dn * V * g Fn = 680 kg/m³ * 0,000027 m³ * 10 N/kg = ≈ 0,18 N 3. siła wypadkowa : Fwyp = F - Fn Fwyp = 5,2 N - 0,18 N = 5,02 N a) obl. Fg Fg = gg * V * g Fg = 1260 kg/m³ * 0,000027 m³ * 10 N/kg = 0,34 N Fwyp = 5,2 N - 0,34 N = 4,86 N b) Fr = dr * V * g Fr = 13550 kg/m³ * 0,000027m³ * 10 N/kg = 3,66 N Fwyp. = 5,2 N - 3,66 N = 1,54
zad 1
Czy jajko o ciężarze 0,5 N i objętości 20 cm3 utonie w słonej wodzie o gęstości 1300 kg/m3?
zad 2
duży tłok w prasie hydraulicznej przesuwa się w jednym suwie o 1 cm a mały o 20 cm. Pole powierzchni małego tłoka to 25 cm2 a siła działają ca na niego ma wartość 250 N. Oblicz pole powierzchni dużego tłoka oraz siłe wywierającą na duży tłok ( wykonać rysunek).
zad3
kostkę sześcienna o krawędzi 3 cm wykonaną ze złota o gęstości 19320 kg/m3 przełożono z nafty o gęstości 680 kg/m3 do gliceryny o gęstości 1260 kg/m3
a potem do rtęci 13550 kg/m3 o ile zmieniła się siła wypadkowa działająca na sześcian po jego przełożeniu:
a) z nafty do gliceryny
b) z gliceryny do rtęci
Odpowiedź
Dodaj swoją odpowiedź