Społeczeństwo polskie w krzywym zwierciadle. Co i w jaki sposób krytykuje Ignacy Krasicki w "Palinodii"? Obraz Polaków wyłaniający się z podanych fragmentów skonfrontuj z ich wizerunkiem zawartym w innych znanych Ci satytach tego poety.

Witam. W mojej pracy postaram się zobrazować obraz Polaków z fragmentu "Palinodii" Krasickiego. Autor napisał wiele satyr m.in. "Do króla", "Pijaństwo" czy chociażby epos heroikomiczny "Monachomachia". Zastanawiając się nad umiejscowieniem ich w czasie, uważam, że "Palinodia" powstała najpóźniej z nich.
Krasicki krytykuje społeczeństwo, poprzez pochwały w ich kierunku. Robi on to ze sporą dozą ironii. Zaczyna od oświadczenia, że nie będzie krytykował, lecz chwalił. Ironicznie pochwala prostytucje, alkoholizm, duże zainteresowanie sztuką i biede. Pod koniec poeta przestaje jednak chwalić, a zaczyna wygrażać tym, którzy zaprzepaścili sytuacje w kraju. Myślę, że ta zmiana nastroju wiersza jest spowodowana emocjami. Krasicki to patriota zaniepokojony swoim krajem i tym, co się z nim dzieje (rozbiory). Chce wywrzeć impresywną reakcje na czytelnikach, che, aby Ci wszyscy, których pochwalił przeczytali i naprawdę wstydzili się swoich czynów. Ma on też nadzieje, że nie ujawniając ich nazwisk wezmą się w porę do roboty.
W tych fragmentach przedstawione jest wiele cech polskiego narodu. Zacznijmy od prostytucji, był to element, który zawsze był nieodłączny w życiu dworskim. Jak wiemy szlachta Polska miała wtedy bardzo dużo przywilejów i korzystała ze wszystkich przyjemności. Krasicki ocenia, że dziwki, czyli "płeć piękna" nie ma wstydu i honoru. Następnym polskim problemem jest alkoholizm, to tylko potwierdza jak głęboko w polskiej kulturze zakorzeniony jest alkohol. Krasicki mówi, że upicie się "goi troski" i uszczęśliwia. Jest to oczywiście najprostsza droga ucieczki od problemu. Jeżeli miałbym doszukiwać się pozytywnych aspektów, to niewątpliwie było wesoło. Szlachta mogła się dobrze bawić, a przecież "w życiu piękne są tylko chwile". Kolejnym przedmiotem krytyki autora jest inwestycja, duży nacisk na rozwój kultury i sztuki. Główną przyczyną tego był oczywiście wybór na króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, którego, jako poeta, Krasicki popierał i lubił. W tym fragmencie jednak pisze "stracił Tomasz majętność, lecz kraj przyozdobił". Dlaczego Krasicki używa imienia Tomasz? Prawdopodobnie nie chce operować prawdziwymi tożsamościami, zwłaszcza swojego kolegi lub mówi o kimś innym. Jednakże nikt nie miał takiego wpływu na import kultury z Włoch i Francji jak Poniatowski. Mówi, że przez niego kraj stał się biedny, kosztem tapisera, który na meblach zarobił. Ostatnim przedmiotem krytyki jest głód i bieda. Pańszczyźniani chłopi muszą pracować ciężko, a sami panowie ziemi są biedni i głodni, to przyczyniło się do upadku kraju. Zbliżamy się do końca wypracowania.
Podsumowując, Krasicki chciał tak pochwalić szlachtę, żeby im się aż głupio zrobiło ze wstydu. W swoich poprzednich satyrach próbował poprawić naród krytyką. Pochwały mogą również świadczyć o bezsilności autora, ja jednak uważam, że to jego taktyka. Dziękuję. Pozdrowienia dla Hartimu.

Dodaj swoją odpowiedź