Biblijne Stworzenie Śwata a Mitologiczny Obraz Stworzenia Świata

Biblia jak i Mitologia są to dwie księgi starożytne, w których spisane są dzieje i prawa boskie. Różnią się min. wartościami religijnymi jakie zawierają. Biblia inaczej zwana Pismem Świętym jest to zbiór ksiąg religijnych judaizmu i chrześcijaństwa, w niej mowa jest o jednym Bogu, czyli monoteizm. Natomiast Mitologia jest to zbiór mitów opowiadających o losach bogów (politeizm), przygodach herosów i wyjaśniająca różne zjawiska w przyrodzie.
Księgą rozpoczynającą biblijny Stary Testament jest Księga Rodzaju. Ukazuje ona jednego Boga, który stwarzał świat przez sześć kolejnych dni. Biblia podaje, że pierwszego dnia Stwórca oddzielił światło od ciemności i nazwał je dniem i nocą. Drugiego dnia oddzielił niebo od wód. W dniu trzecim powstało morze i ziemia, a także zostały stworzone rośliny. W czwartym dniu powstały ciała niebieskie, które ustaliły następstwo dnia i nocy. W piątym dniu Bóg stworzył płazy i ptactwo oraz istoty wodne. W szóstym - zwierzęta ziemne i człowieka na Swój obraz i podobieństwo. Oddał świat człowiekowi we władanie. Siódmego dnia odpoczął i ustanowił go dniem odpoczynku.
Natomiast według wyobrażeń greckich, na początku był Chaos, z którego wyłoniła się pierwsza para bogów - Uranos (Niebo) i Gaja (Ziemia). Wydali oni na świat trzy pokolenia dzieci: byli to tytani, cyklopi i hekatonchejrowie (sturęcy). Uranos, uznawszy ich za potwornie brzydkich, kazał wtrącić ich do Tartaru. Spośród tytanów narodził się Prometeusz, jeden z dzieci Kronosa i Rei. To on wg wierzeń starożytnych greków stworzył człowieka z gliny i łez, dał mu duszę z iskier, które ukradł z rydwanu boga słońca. Nauczył człowieka rzemiosł i dał mu ogień ukradziony bogom z Olimpu.
Jedynym czynnikiem, który łączy te dwa opisy stworzenia świata jest to, że świat powstał dzięki siłom nadprzyrodzonym. Mitologiczni bogowie różnią się od Biblijnego Boga tym, że są źli, zawistni, nic ich nie obchodzą losy człowieka, są egoistyczni, toczą pomiędzy sobą walkę o władzę. Bóg natomiast wszystko, co robi, robi z miłością i chce, aby było jak najlepsze, dba o człowieka. Stworzenie świata w mitologii przedstawione jest jako walki pomiędzy poszczególnymi bóstwami, natomiast w Biblii ukazana jest systematyczna praca Boga nad światem przez kolejne dni. Bogów greckich nie obchodził świat, a Bóg biblijny błogosławi go i dba, żeby był jak najlepszy.