Sparta i Ateny

1.SPARTA:
- Sparta podobnie jak inne organizmy państwowe w starożytnej Helladzie, miała charakter Państwa miasta (Polis) i obejmowała stosunkowo niewielkie terytorium.
- Według tradycji twórcą monarchicznego ustroju spartańskiego był Likurg

2. Warstwy społeczne starożytnej Sparty:
- Spartiaci - posiadali pełnię praw politycznych musieli ukończyć 30 lat, mężczyźni
- Peliojkowie - grupa ludnosci wolnej lecz poznawionej praw politycznych(do jej obowiązków należy: służba wojskowa i świadczenie na rzecz państwa
- Pleloci - poddani chłopi, nie posiadali praw politycznych

1. ATENY
1) Reformy drekona (621r p.n.e) - spisał prawa zwyczajowe aby uchronic ludnosc Aten od samowoli, arystokracji, ktora wzmocnila swoja pozycje ekonomiczna, późniejszym pokoleniom prawa te wydawaly sie bardzo surowe stad powiedzenie "drakońskie prawa"

2) Refomy Solona (594 p.n.e) - przyczyna reform byly napiecia spoloeczne spowodowane niewola chlopow za dlugi i utrate przez nich ziemi -Reforma "strzęśnięcia długów" -Podział obywateli na 4 klasy wg. majątku od ktorego zależał dostęp do władzy -Zgromadzenia ludowe tworzyli pełnoletni mężczyźni mający obywatelstwo Ateńskie, sprawy wojny i pokoju, wybór urzednikow -Rada wybierała z trzech najwyższych klas, przygotowywala projekty ustaw -sąd przysięgłych ateńczykow ktorzy ukonczyli 30 rok zycia - archanci 191 wybierali z pierwszej klasy -Areopag-Rada starszych utworzona z urchontów (1r.) po odejsciu z urzędu -Ustrój Solona to ustrój Oligarchiczny

3) Reformy Klejstenesa (508/507r p.n.e) ich celem bylo odebranie arystokracji wpływu na politykę oraz rozciągnięcie obywatelstwa na wszystkich wolnych mieszkańców Attyki

4) Rada 500
- Wybrana z 10 okręgów Attyki po 50 osob
- Sądownictwo - sąd przysięgłych Areopag, sąd skorupkowy (ostracyzm)
- Raz do roku zadawano Atenczykom pytanie ,kto zagraza demokracji?.Obywatele pisali imiona politykow na skorupkach,wskazany wiekszoscia glosow musial opuscic Atenyna 10 lat, nie tracac majatku i obywatelstwa

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Sparta i Ateny, jako dwa największe polis starożytnej Grecji

W dziejach Grecji starozytnej dwa miasta-panstwa odegraly role szczególna. Byly to Sparta i Ateny. Ich rywalizacja byla nie tylko walka o wplywy polityczne, ale takze konfrontacja dwóch róznych modeli sprawowania wladzy i organizacji zycia public...

Język angielski

Jakie mniała mocne strony Sparta i Ateny??    Jakie mniała słabe strony Sparta i Ateny???????   PROSZE TO DLA MNIE STRASZNIE WAŻNE!!!!!!!!!!!!!!

Jakie mniała mocne strony Sparta i Ateny??    Jakie mniała słabe strony Sparta i Ateny???????   PROSZE TO DLA MNIE STRASZNIE WAŻNE!!!!!!!!!!!!!!...

Język angielski

Gdzie wolalbyś żyć sparta czy ateny ? Uzasadnij swoja odpowieć ! Max 4-5 zdan

Gdzie wolalbyś żyć sparta czy ateny ? Uzasadnij swoja odpowieć ! Max 4-5 zdan...

Język angielski

Gdzie wolałbyś zyć sparta czy ateny ?

Gdzie wolałbyś zyć sparta czy ateny ?...

Język angielski

Co to hoplita? Sparta i Ateny podaj roznice

Co to hoplita? Sparta i Ateny podaj roznice...

Język angielski

Wzorzec Starozytnego Żołnierza . ( Sparta i Ateny )

Wzorzec Starozytnego Żołnierza . ( Sparta i Ateny )...