Skutki Wielkich Odkryć Geograficznych

Wydarzenia te pozostawiły trwałe piętno w dziejach historii i wpłynęły na jej losy. Skutki odkryć geograficznych i kolonizacji przyczyniły się do zmiany życia wielu ludzi. Najbardziej jednak te zmiany zostały zauważone w życiu ekonomicznym Europy, gdzie handel morski przerodził się w handel oceaniczny. Spowodowało to, iż dawne potęgi handlowe z basenu morza śródziemnego straciły znaczenie a priorytet zyskały takie kraje jak Hiszpania, Portugalie, Anglii i Francja. Przeniosły się główne centra handlu, rozwijając nowe porty i przynosząc zyski ich mieszkańcom.
W ciągu wieków XV – XVII dzięki śmiałym i niebezpiecznym wyprawom żeglarzy i podróżników z różnych części Europy odkryta i zbadana została większość lądów na kuli ziemskiej, a także mórz i oceanów, po których się poruszano. Utorowano i stworzono największe drogi morskie, które stały się nowymi szlakami handlowymi a także powiązano kontynenty. Co było niewątpliwie jedną z istotniejszych rzeczy.
Skutki systemu kolonialnego możemy także podzielić na trzy grupy. Jedną z takich grup będą skutki polityczne, jakie pozostały w Europie i na świecie po zakończeniu odkryć i wczasach trwania wielkiej kolonizacji.
Niewątpliwym skutkiem politycznym kolonialnego świata będzie wzrost znaczenia Hiszpanii i Portugalii w Europie. Ponieważ to właśnie w ich rękach początkowo znajdowały się wszystkie kolonijne posiadłości. Kraje te wydźwignęły się z nędzy stając się jedną z większych potęg Europejskich, z którymi zaczęto się liczyć.
Kraje, które posiadały kolonie posiadały dodatkowe źródła dochodów, wspierające rozwój kapitalistyczny Europy. System kolonialny, z którego płynęła wielka ilość pieniędzy, która gromadziła się w rękach burżuazji europejskiej starła się niezbędnym czynnikiem do organizacji wielkich projektów kapitalistycznych.
Politycznie po okresie kolonizacji wzrosło znaczenie państw oceanicznych, w których rękach znajdował się cały światowy handel i co za tym idzie ogromne pieniądze. Upadło natomiast znaczenie krajów śródlądowych, które nie miały możliwości konkurowania i zakładania koloni poza kontynentem.
Założenie koloni Angielskich na wschodnim wybrzeżu Ameryki Północnej przyczyniły się do ich odłączenie a w efekcie do utworzenia nowego państwa Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, które zaczęły odgrywać znaczną rolę w polityce światowej. Stały się zarazem pomysłodawcą nowego i odmiennego ustroju politycznego, jaki zaczął wkrótce być propagowany w Europie.
Dużym zmianą na globie uległy także stosunki społeczno – kulturalne, gdzie Europejczycy odegrali największą rolę ingerując w inne cywilizacje i doprowadzając do zachwiania równowagi w ich świecie a niejednokrotnie przyczyniając się do upadku cywilizacji.
Główną zmianą, jaka miała miejsce po kolonizacji obu Ameryk było wyginięcie ludów pierwotnie tam zamieszkujących ( Aztekowie, Majowie, Inkowie) Europejczycy w pogoni za złotem i własnymi interesami przyczynili się do upadku potężnych cywilizacji, które zamieszkiwały te trany. W pragnieniu władzy i pieniędzy ludy te zostały wybite i na zawsze zniknęły ze świata współczesnego.
Kolejną rzeczą tragiczną w skutkach okazało się ogromne spustoszenie i ludobójstwo, jakie pozostawili po sobie Europejczycy na terenach Ameryki Północnej. Podbój Ameryki bulwersował już ówczesnych świadków wydarzeń. W ciągu kilkudziesięciu lat ludność indiańska zmniejszyła się z 25 mln do około 1 mln. Z kolei pozostała ludność indiańska została wykorzystana jako niewolnicy. Szczególną rolę w obronie ludności indiańskiej odegrał Bartolom de Las Casas jednak bez pożądanych efektów. Nienawiść do Indian osłabła z czasem i często dochodziło do małżeństw mieszanych, a ochrzczeni Indianie uzyskiwali dostęp do szkół.
W połowie XVI w. Zrezygnowano z uciskania ludności indiańskiej w najcięższych pracach i rozpoczęto sprowadzać ludność niewolniczą z Afryki. Rozpoczęło się na dużą skale wywożenie murzynów z Afryki i zmuszanie ich do pracy fizycznej w Ameryce. W ten sposób Europejczycy znaleźli sobie darmową siłę roboczą, którą pozbawili wszelkich praw.
Skutkiem podboju nowych ziem okazała się kolonizacja ich. Przechodziły one na własność państw europejskich, co przyczyniło się do migracji ludzi z Europy do kolonii w celu uzyskania ziemi i lepszych warunków do życia. Masowo ludność Europejska przenosiła się do nowych koloni zakładając tam domy i rozpoczynając nowe życie.
Po zajęciu terenów i utworzeniu koloni rozpoczynała się chrystianizacja nowych ziem. Organizowano wielkie misje chrześcijańskie mające na celu szerzenie wiary i nawracanie nowe ludy.
Kolonizacja i badanie nowych terenów miały ogromny wpływ na kulturę. Zaczęły powstawać nowe teorie, została dostarczona w dużych ilościach nowa wiedza o świecie, co przyczyniło się do rozwoju nauki.
Jednak największym czynnikiem, jaki odegrał rolę w życiu ludzi była gospodarka. Zdobycie i zasiedlenie nowych terytoriów wiązało się z odkryciem nowych gatunków roślin. Powoli zostały one sprowadzane do Europy gdzie w końcu zaczęły królować na stołach. W ten sposób dotarły do Europy takie rośliny jak kukurydza, pomidory i ziemniaki wszechstronnie wykorzystywane w kuchni.
Z koloni do Europy zaczęło napływać masowo o złoto. Jego ilości były tak duże, że jego wartość zmalała przyczyniając się w XVI i XVII wieku do tzw. Rewolucji cen. W połowie Xvi wieku w koloniach wydobywano pięć razy więcej metali szlachetnych niż w Europie przed podbojem Ameryki, ogólna zaś liczba monety kruszcowej będącej w obiegu wzrosła niemal czterokrotnie. Ten napływ taniego złota do Europy spowodował gwałtowny spadek siły nabywczej pieniądza i przyczynił się o ogromnego wzrostu cen. W mieście w skutek wzrostu cen ucierpiała warstwa najniższa utrzymująca się z tych samy stawek roboczych, bogaciła się zaś burżuazja.
Zmienił się kierunek dróg handlowych. Zrezygnowano z morza śródziemnego, które tym samym straciło większe znaczenie i Azji Mniejszej, która była nie opłacalna jako pośrednik ze względu na duże cła i utrudnienia Tureckie. Przerzucona szlak handlowy na Atlantyk, co spowodowało upadek znaczenia miast włoskich ( Wenecji, Genui) a przyczyniło się do rozwoju portów leżących nad Atlantykiem ( Amsterdamu, Londynu) a w szczególności Antwepi.
Antwepia stała się najbogatszym miastem Europy. Prowadzono na jej terenie handel towarami kolonialnymi głównie korzeniami i innymi przyprawami. Prowadzona tam wielkie międzynarodowe operacje handlowe i kredytowe, gdyż w tym mieście panowała w odróżnieniu od innych zupełna swoboda w tej dziedzinie. W 1531 roku dla operacji handlowych i finansowych utworzona została giełda. Zawierając transakcje na giełdzie nabywca oglądał tylko próbki towarów, zadłużenia ( weksle) notowano jako papiery wartościowe, pojawił się nowy system osiągania zysków – spekulacja giełdowa.
Utworzone kolonie były dodatkowym rynkiem zbytu dla produktów Europejskich. Do koloni były wysyłane różnego rodzaju produkty nabywane przez ludność która tam wyemigrowała z niewielkim dorobkiem. Nabywane one też był prze ludność zamieszkującą tereny które weszły w skład kolonii co stanowiło kolejne zyski dla kraju. Nowy rynek zbytu powoli zaczął kształtować światowy rynek współczesny.
W skutek rozwoju miast posiadających kolonie, a są to miasta zachodnioeuropejskie mające dostęp do morza zrodził się dualizm gospodarczy i ekonomiczny w Europie. Europa ekonomicznie dzieliła się na kraje na zachód od Łaby i na kraje leżące na terenach wschodnich od łaby nie mające przeważnie dostępu do oceanu atlantyckiego. Z tego powodu kraje Europy wschodniej nie brały udziału w odkryciach geograficznych i kolonizacji, natomiast kraje zachodzenie doskonale się rozwijały w tym kierunku i nabywały nowe posiadłości. Rozwój portów przyczynił się do tego iż w krajach zachodnich handel odbywał się drogą morską a kraje wschodnie pozbawione dostępów do morza musiały utrzymywać się nadal z handlu lądowego. Zachód Europy zmieniał swój ustrój z monarchii stanowej na absolutną w skutek bogacenia się warstwy uprzywilejowanej, natomiast kraje za Łabą przekształcały się w demokracje szlachecką. Miasta zachodu na wskutek szybkiego bogacenia się zaczęły się gwałtowniej rozwijać, one też miały dostęp do wiedzy o nowych kulturach w przeciwieństwie do miast Europy wschodniej gdzie nastąpiło zahamowanie w ich rozwoju. Europa zachodnia przechodziła coraz mocniej w kapitalizm pozostawiając daleko w tyle folwarczny wschód.


Dodaj swoją odpowiedź
Język angielski

mieliśmy temat Skutki wielkich odkryć geograficznych i mamy na środę 17.12 napisać Pozytywne i negatywne skutki odkryć geograficznych. Proszę o pomoc ma być dobrze to jest 2 klasa gimnazjum podręcznik Śladami Przeszłości

mieliśmy temat Skutki wielkich odkryć geograficznych i mamy na środę 17.12 napisać Pozytywne i negatywne skutki odkryć geograficznych. Proszę o pomoc ma być dobrze to jest 2 klasa gimnazjum podręcznik Śladami Przeszłości...

Historia

Skutki wielkich odkryć geograficznych

Tematem mojego referatu są skutki wielkich odkryć geograficznych. Referat opisuje odkrycia nowych lądów czasie od XV do XVI wieku. Wyprawy morskie zapoczątkowali Portugalczycy, następni byli Hiszpanie. Mieli oni dogodne położenie geograficzn...

Język angielski

W poniższej tabeli wypisz pozytywne i negatywne skutki wielkich odkryć geograficznych. Skutki pozytywne|Skutki negatywne

W poniższej tabeli wypisz pozytywne i negatywne skutki wielkich odkryć geograficznych. Skutki pozytywne|Skutki negatywne...

Język angielski

Wymień skutki wielkich odkryć geograficznych i wielkich odkrywców napisz czym się wyróżnili

Wymień skutki wielkich odkryć geograficznych i wielkich odkrywców napisz czym się wyróżnili...

Język angielski

Skutki wielkich odkryć geograficznych z podziałem na skutki dla Europy i dla rdzennych mieszkańców Ameryki

Skutki wielkich odkryć geograficznych z podziałem na skutki dla Europy i dla rdzennych mieszkańców Ameryki...

Język angielski

1. do czego służo ziemniaki? 2.Wymień skutki wielkich odkryć geograficznych z podziałem na skutki pozytywne i negatywne?plliss bardzo potrzebuje

1. do czego służo ziemniaki? 2.Wymień skutki wielkich odkryć geograficznych z podziałem na skutki pozytywne i negatywne?plliss bardzo potrzebuje...