Konserwatyzm, komunizm, liberalizm, hitleryzm, anarchizm, nazizm, faszyzm.
Konserwatyzm - skłonność do zachowania przy równoczesnej możliwości ulepszenia
Narodowy socjalizm, zwany również nazizmem i hitleryzmem – totalitarna ideologia NSDAP będąca niemiecką wersją faszyzmu obowiązującą w Niemczech w czasie sprawowania władzy przez tę partię 1933-1945.
Komunizm - system społeczno-polityczny stworzony w myśl zasad ideologii komunistycznej.
Liberalizm jest to kierunek polityczny ograniczający rolę państwa do minimum, głoszący nieskrępowaną (aczkolwiek w ramach prawa) działalność poszczególnych obywateli na polu gospodarczym i politycznym
Hitleryzm - niemiecka odmiana faszyzmu, masowy ruch polityczny i ideologia o skrajnie nacjonalistycznym, antydemokratycznym, antyliberalnym charakterze, zmierzający do zbudowania totalitarnego państwa
Anarchizm – ideologia i ruch polityczny postulujące zniesienie wszelkich form władzy i podległości człowieka wobec drugiego człowieka.
Nazizm - oficjalna ideologia NSDAP. Jedna z odmian faszyzmu.
Faszyzm - doktryna polityczna powstała w okresie międzywojennym we Włoszech, sprzeciwiająca się demokracji parlamentarnej, głosząca kult państwa, silne przywództwo oraz solidaryzm społeczny. Faszyzm podkreślał niechęć wobec zarówno liberalizmu, jak i komunizmu - nie zaprzeczał jednak, że w jego doktrynie wpływy liberalne są silne. Początkowo nazwa odnosiła się tylko do włoskiego pierwowzoru, później była stosowana wobec pokrewnych ruchów w latach 20. i 30. XX wieku, zwłaszcza narodowego socjalizmu w Niemczech, oraz współczesnych ruchów wywodzących się z partii faszystowskich (neofaszyzm).