b) W liczbie pojedynczej wyróżniamy następujące rodzaje: męski, żeński, nijaki. W liczbie mnogiej jest to rodzaj męskoosobowy i niemęskoosobowy. f) W języku polskim rozróżniamy trzy tryby czasownika: oznajmujący, rozkazujący i przypuszczający. Ich funkcją jest wyrażenie stosunku mówiącego: tryb oznajmujący (inaczej orzekający) jest neutralny, rozkazujący wyraża rozkaz, a także prośbę i życzenie, natomiast ostatni, tryb przypuszczający wskazuje na niepewnośc mówiącego. g) W języku polskim istnieją trzy strony czasownika: czynna, bierna, zwrotna. Służą one do określenia stosunku między czynnością (czasownik) a podmiotem i dopełnieniem. h) Dzielimy czasowniki pod względem ich aspektu - dokonanego lub niedokonanego. Ten podział służy uzyskaniu informacji o tym, czy dana czynnośc została zakończona (aspekt dokonany) czy trwa (aspekt niedokonany).
1. Przypomnij sobie wiadomości o czasowniku , które znasz z pierwszej klasy, i odpowiedz na pytania. B. Jakie rodzaje czasownika wyróżniamy w liczbie pojedynczej, a jakie w liczbie mnogiej? F. Jakie rozróżniamy tryby czasownika? Jaka jest ich funkcja?
1. Przypomnij sobie wiadomości o czasowniku , które znasz z pierwszej klasy, i odpowiedz na pytania. B. Jakie rodzaje czasownika wyróżniamy w liczbie pojedynczej, a jakie w liczbie mnogiej? F. Jakie rozróżniamy tryby czasownika? Jaka jest ic...