pomoże ktoś prosze ????? na zadanie mam opisać krótko i dokładnie życiorys,twórczość Fryderyka Chopina. czekam na wasze propozycje.

Fryderyk Chopin przyszedł na świat w Żelazowej Woli 22 lutego lub 1 marca 18010 roku. Jego rodzicami byli Polka-Justyna Krzyżanowska oraz Francuz Mikołaj Chopin. Dzieciństwo kompozytora upłyneło w Warszawie, gdy miał  3lata matka-obdarzona zdolnościami muzycznymi zaczeła go uczyć gry na fortepianie. Jako 6latek kontynuował nauke u Wojciecha Żywnego. Fryderyk żył w latach zaborów. Kompozynował romantyzm stosował eferktowny styl który wymagał od wykonawcy niezwykłej biegłości w grze.

Chopin urodził się w 1810 roku. Swoje dzieciństwo spędził w Warszawie. Miał 6 lat gdy zaczął naukę gry na fortepianie, a jego pierwszym nauczycielem był Wojciech Żywny. W listopadzie 1830 roku wyjechał z Polski. W Wiedniu dowiedział się o wybuchu powstania Listopadowego oraz klęsce rodaków. Chopina dręczyła samotność i tęsknota za krajem. Swoją rozpacz wyraził w muzyce. Po upadku powstania skomponował Etiudę c-moll ,,Rewolucyjną'. Fryderyk Chopin zmarł w wieku 39 lat w Paryżu i tam został pochowany, a jego serce spoczywa na Wawelu.