Osiągnięcia Babilończyków.

Uczeni Babilończycy rozwijali astronomię i stworzyli jej trwałe podstawy. Wieże rozsiane po całym kraju ułatwiały, badanie zjawisk niebieskich.

Astronomowie babilońscy umieli obliczać zaćmienia , ruchy gwiazd na płaszczyźnie elipsy , równoczesny wschód i zachód planet, słońca itp. Odkryli też oni zodiak -pozorną drogę słońca przez dwanaście gwiazdozbiorów. Doprowadzili swą wiedzę do szczytu, już po utracie niepodległości pod panowaniem Persów i Greków.

Wiele miejsca zajmowała w kulturze babilońskiej magia. Obszerne podręczniki dokładne kolejności i treści obrzędów, zaklęć i modlitw. Dokładne śledzenie przedmiotu przy czynnościach magicznych miało pośrednie skutki dodatnie, przyczyniło się bowiem do rozwoju prawdziwej nauki.

Liczne teksty zachowane w specjalnych podręcznikach lekarskich ukazują poziom ówczesnej medycyny babilońskiej.
W dziedzinie matematyki Babilończycy korzystają z osiągnięć Sumerów.

Rozwijała się dalej geometria, która ma także cele praktyczne- służy do wymierzania pól, a wraz z rozwojem handlu rozwijała się rachunkowość.
Piśmiennictwo bardzo dobrze rozwinięte. Świadczyły o tym bogate zbiory tekstów, wydobyte z wykopalisk.

Szczególnie rozwinęło się malarstwo. Wprowadzono też polichromie rzeźby oraz plastyczną dekorację architektury w tworzonych wówczas zespołach świątynnych (np. świątynia Isztar w Urok.)
Wprowadzili nowa technikę dekoracji przez stosowanie lazurowej cegły.
Wytworzyli pomniki zdobione płaskorzeźbą, a ich osiągnięciem było przedstawienie postaci: ludzkich z profilu.
Opracowanie zegara słonecznego.

Dodaj swoją odpowiedź
Język angielski

Wybierz 5 osiągnięć które mają największy wpływ na życie ludzi i wypisz,opisz: 1.Osiągnięcia Sumerów 2.Osiągnięcia Babilończyków 3.Osiągnięcia Egipcjan 4.Osiągnięcia Asyryjczyków 5.Osiągnięcia Mezopotamii 6.Osiągnięcia Indian 7.Osiągnięcia Chińczy

Wybierz 5 osiągnięć które mają największy wpływ na życie ludzi i wypisz,opisz: 1.Osiągnięcia Sumerów 2.Osiągnięcia Babilończyków 3.Osiągnięcia Egipcjan 4.Osiągnięcia Asyryjczyków 5.Osiągnięcia Mezopotamii 6.Osiągnięcia...

Język angielski

1. Wymień 3 bogów Babilończyków.   -Marduk - -   2. Osiągnięcia Babilończyków(w punktach)

1. Wymień 3 bogów Babilończyków.   -Marduk - -   2. Osiągnięcia Babilończyków(w punktach)...

Język angielski

1. Wymień wynalazki/osiągnięcia Babilończyków 2. Wymień wynalazki/osiągnięcia Sumerów 3. Co się zmieniło w życiu ludzi dzięki ,,rewolucji neolitycznej"? Z góry mega dziękuję :))

1. Wymień wynalazki/osiągnięcia Babilończyków 2. Wymień wynalazki/osiągnięcia Sumerów 3. Co się zmieniło w życiu ludzi dzięki ,,rewolucji neolitycznej"? Z góry mega dziękuję :))...

Język angielski

Wymień osiągnięcia Babilończyków i osobno wymień osiągnięcia Asyryjczyków.

Wymień osiągnięcia Babilończyków i osobno wymień osiągnięcia Asyryjczyków....

Język angielski

Osiągnięcia babilończyków i Sumerów

Osiągnięcia babilończyków i Sumerów...

Język angielski

Proszę wymienić osiągnięcia Babilończyków, tak od pauz albo coś :)

Proszę wymienić osiągnięcia Babilończyków, tak od pauz albo coś :)...