Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta z książki "Zemsta".

„Tych dwóch ludzi – ogień, woda”- mówi o sąsiadach Wacław. Nie można podać lepszej charakterystyki Cześnika i Rejenta. Oczywiście „ogniem” jest tutaj Raptusiewicz, „wodą”- rejent. Te dwie osoby różnią się wszystkim: zaczynając na wyglądzie, kończąc na charakterze. Łączy ich tylko miejsce zamieszkania.
Cześnik wywodzi się ze starego rodu szlacheckiego. Jest starym kawalerem, opiekującym się bratanicą Klarą. Mimo swojego tytułu nie posiada wielkiego majątku. Zamek w którym mieszka jest własnością Klary, żeby się wzbogacić planuje małżeństwo z Podstoliną. Rejent dzięki swojemu stanowisku w sądzie i pazerności, dorabia się dużych pieniędzy. Jest wdowcem i ma syna Wacława.
Ubierają się podobnie: w żupany, kontusze i wysokie buty; są w podobnym wieku. Różnią się: posturą, charakterem i odmiennością temperamentu. Rejent drobny i chudy nie może się równać, z wielkością i tęgością Cześnika.
Cześnik jest ruchliwy, co wynika z jego wielkiego temperamentu. Jest nagły, gwałtowny, czasami szalony, niekiedy groźny. „Cześnik – wulkan aż niemiło. Żebym krótko go nie trzymał, nie wiem, co by z światem było.”- tak charakteryzuje Go Papkin. Pod „słodkim, kornym licem” Rejenta kryje się człowiek twardy, pozbawiony skrupułów, konsekwentnie dążący do celu. „Lecz co gorsza, że połowy, drugiej zamku – czart dziedzicem, czy inaczej: Rejent Milczek; słodki, cichy, z kornym licem, ale z diabłem, z diabłem w duszy.”- tak charakteryzuje Go Cześnik.
U podłoża nienawiści, którą do siebie pałają wzajemnie, leżą wszystkie wyżej wymienione różnice. To one są przyczyną tych ich ciągłych kłótni. Jeśliby bliżej przyjrzeć się Maciejowi i Milczkowi, to można dojść do wniosku, że niektóre cechy biorą od siebie. Jednak mimo wszystko potrafią sobie wybaczyć i żyć w zgodzie.
Wydaje mi się, że obydwie te osoby nie na początku są trochę negatywne, ale pod koniec zachowują się coraz lepiej.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka porównawcza Wacława i Papkina

Wacław Milczek i Józef Papkin byli jednymi z głównych bohaterów książki Aleksandra Fredry pt. „Zemsta”. Oby dwaj byli kawalerami zakochanymi w Klarze, która była synowicą Cześnika Raptusiewicza. Papkin nie miał rodziny, był podróż...