1. Jak jest zbudowany metal? 2. Wyjaśnij pojęcia: elektrony walencyjne i elektrony swobodne. 3. Wyjaśnij zjawisko zachodzące w sytuacji przedstawionej na rysunku 9.16 (str.21 w podręczniku świat fizyki 3). Rozważ także przypadek, gdy piłeczka jest nae

1. Jak jest zbudowany metal? 2. Wyjaśnij pojęcia: elektrony walencyjne i elektrony swobodne. 3. Wyjaśnij zjawisko zachodzące w sytuacji przedstawionej na rysunku 9.16 (str.21 w podręczniku świat fizyki 3). Rozważ także przypadek, gdy piłeczka jest naelektryzowana ujemnie. 4. Jakie materiały zaliczamy do przewodników? Podaj przykłady takich materiałów.
Odpowiedź

1. Metale charakteryzuje budowa drobnokrystaliczna. Składają się one z wielu drobniutkich kryształków. Kryształki te ułożone są w sposób nieuporządkowany. Owe kryształy zbudowane są m.in. z: - jonów dodatnich (które znajdują się w węzłach sieci krystalicznej) i - z uwspólnionych elektronów walencyjnych (tzw. gazu elektronowego). Te z kolei bezładnie poruszają się między jonami (dzięki czemu utrzymują je w bliskim położeniu). 2. Elektrony walencyjne - inaczej peryferyjne, to elektrony, które znajdują się na ostatniej powłoce atomu (czyli tej zewnętrznej, tzw. powłoce walencyjnej). I te elektrony, które znajdują się na powłoce walencyjnej biorą udział w tworzeniu wiązań chemicznych. Choć zdarza się, że wiązania te mogą być tworzone z udziałem elektronów z niższych powłok (świetnym tego przykładem jest układ okresowy pierwiastków). Elektrony swobodne - to elektrony, które nie są związane z atomem. 4. Przewodnik to substancja, która przewodzi prąd. Do najpopularniejszych zaliczamy: srebro, złoto, miedź, aluminium, stal, żelazo, grafit, wodę.

Dodaj swoją odpowiedź