Plan "Burza"
Plan "Burza" był głównym planem operacyjnym opracowanym przez Armię Krajową w 1943 roku, gdy Armia Czerwona przekroczyła granice Polski. Realizowany od 1 stycznia 1944 do stycznia roku 1945.
Żołnierze AK stwierdzili, że Polacy nie mogą dopuścić do "wyzwolenia" własnego państwa przez Rosję z tego względu, że ZSRR będzie później oczekiwało czegoś w zamian (ziem, uzależnienia Polski od Rosji...).
W tym momencie AK przejmuje władze administracyjne w wielu miastach na terenie Polski. Lokalni dowódcy opracowują plan "Burza".
Ofensywa zatrzymuje się na przełomie 1943/1944 roku; rozpoczyna się realizacja planu "Burza". Jednym z pierwszych miast, gdzie wcielono tę strategię w życie, było Wilno. Wzniecono tam powstanie, zmobilizowano partyzantów i przygotowano atak na miasto od zewnątrz. Ze względu na szybkie przemieszczanie się Armii Czerwonej, AK wkroczyła do akcji dobę wcześniej, niż zamierzała. Gdy Armia Czerwona wkracza do Wilna, miło wita AK i zaprasza "na herbatkę", w wyniku której część AK została aresztowana, a kilka tysięcy podoficerów internowanych.
Miasta (lub okręgi), w których zrealizowano plan "Burza":
- Wołyń,
- Podole,
- Nowogródek,
- operacja Ostra Brama w Wilnie,
- Białystok,
- Polesie,
- Tarnopol,
- Stanisławów,
- Lwów,
- Lublin,
- Kraków,
- Radom,
- Kielce,
- Łódź.