1. Wyjaśnij, w jaki sposób można wyznaczyć bieguny niepomalowanego magnesu, mając do dyspozycji magnes sztabkowy. 2. W powieści Juliusza Verne pt. "Piętnastoletni kapitan" przebiegły Negoro podłożył siekierę pod kompas. Wyjaśnij, dlaczego od tego momentu

1. Wyjaśnij, w jaki sposób można wyznaczyć bieguny niepomalowanego magnesu, mając do dyspozycji magnes sztabkowy. 2. W powieści Juliusza Verne pt. "Piętnastoletni kapitan" przebiegły Negoro podłożył siekierę pod kompas. Wyjaśnij, dlaczego od tego momentu statek, zamiast płynąć na wschód, popłynął na południowy wschód. Najlepiej, żeby było na dziś. 15 punktów, daję naj!
Odpowiedź

pytanie pierwsze: bieguny magnesu sztabkowego można na przykład wyznaczyć za pomocą igły kompasu zbliżając kompas do magnesu sprawdzamy Która część igły magnetycznej zbliża się do odpowiedniej części magnesu Posługując się zasadą przyciągania biegunów magnesów NS łatwo rozszyfrujemy Który biegun na magnesie znajduje się w jakim miejscu czyli północna część igły magnetycznej przyciągnie biegun południowy magnesu i odwrotnie. pytanie drugie: wiemy że na igłę magnetyczną oddziałują różne metale. w przypadku siekiery też mamy do czynienia z taką sytuacją. zbliżając siekierę do igły magnetycznej powodujemy że jej wskazania są przekłamane i dlatego w tym przypadku igła magnetyczna nie mogła pokazać prawidłowego kierunku tylko odchylić się w stronę siekiery która leżała blisko igły magnetycznej.

Dodaj swoją odpowiedź