5. Przygotowanie: W statywie umieszczam rurkę szklaną. Do środka rurki wprowadzam niewielką ilość chlorku amonu. Następnie miejsce, w którym sól się znajduje ogrzewam palnikiem. Po ochłodzeniu, rurkę przepłukuję od środka wodą. Obserwacje: Pod wpływem ciepła sól sublimuje i osadza się na zimniejszych ściankach naczynia. Substancja jest rozpuszczalna w wodzie. Wnioski: Chlorek amonu tak naprawdę nie sublimuje, tylko ulega termolizie na chlorowodór i amoniak, na chłodniejszych ściankach chlorowodór i amoniak znów tworzą chlorek amonu, który jest rozpuszczalny w wodzie: [latex]NH_4Clxrightarrow{T}NH_3+HCl \ NH_3+HCl ightarrow NH_4Cl\ NH_4Clxrightarrow{H_2O}NH_4^++Cl^-[/latex] 6. Do dwóch zlewek nalewam niewielką ilość stężonych roztworów kwasu solnego i amoniaku. Następnie zlewki ustawiam obok siebie. Obserwacje: Nad obiema zlewkami unoszą się białe "dymy". Wnioski: Chlorowodór i amoniak nie potrzebują środowiska wodnego, reagują ze sobą także w stanie gazowym tworząc chlorek amonu: [latex]NH_3+HCl ightarrow NH_4Cl[/latex] proszę :)
proszę o pomoc
daję naj!
5. Zaproponuj doświadczenie pozwalające na identyfikację chlorku amonu dysponując: palnikiem, rurką szklaną, statywem, wodą i NH4Cl.
6. Zaproponuj doświadczenie wykazujące, że reakcja miedzy HCl i NH3 reagują ze sobą w stanie gazowym. Zapisz obserwacje i równanie reakcji.
Odpowiedź
Dodaj swoją odpowiedź