Na podstawie tekstu odpowiedz na pytania. Jeśli nie jesteś pewny nie odpowiadaj na moje pytania. Henryk Sienkiewicz wysłuchawszy "Wesela" oświadczył wychodząc z teatru: "No, albo ja jestem grafoman, albo to jest grafoman...". Potomno

Na podstawie tekstu odpowiedz na pytania. Jeśli nie jesteś pewny nie odpowiadaj na moje pytania. Henryk Sienkiewicz wysłuchawszy "Wesela" oświadczył wychodząc z teatru: "No, albo ja jestem grafoman, albo to jest grafoman...". Potomność osądziła, że żaden z nich obu. [...] Tymczasem cały Kraków mówił cytatami z "Wesela"; wedle powiedzenia malarza Stanisławskiego: " Tak się cały Kraków rozweselił, że kiedy w nocy zawołać dorożkarza, odpowiada słowami Chochoła: Kto mnie wołał, czego chciał?". W połowie XIX wieku ukazała się gdzieś w Europie broszura, w której autor dowodzi, że Napoleon Bonaparte nigdy nie istniał, a jego historia jest tylko symbolem mitu słonecznego. Niech się nie stanie coś podobnego z Weselem; nie zapominajmy, że było ono rzeczywistością, a jeżeli stało się poniekąd, symbolem, pozwólmy, niech ten symbol wnika w nas, bezwiednie, my zaś poddajmy się bez troski o resztę tego bogactwu słowa, obrazu, rytmu i uczucia, jakie płyną ku nam w tym utworze ze sceny. T. Boy-Żeleński, Plotka o "Weselu" Wyspiańskiego 1. Henryk Sienkiewicz po obejrzeniu "Wesela": a) był pod wrażeniem talentu Stanisława Wyspiańskiego; b) skrytykował sposób inscenizacji dramatu; c) negatywnie opisał sposób pisania Stanisława Wyspiańskiego; d) uznał siebie za gafomana. 2. T. Boy-Żeleński nakłania, by "Wesele" stało się: a) symbolem bezwiednie wynikającym w czytelników; b) symbolem słonecznym; c) rzeczywistością; d) bogactwem słowa,obrazu, rytmu i uczucia.
Odpowiedź

1. Henryk Sienkiewicz po obejrzeniu " Wesela " : a ) był pod wrażeniem talentu Stanisława Wyspiańskiego b ) skrytykował sposób inscenizacji dramatu c ) negatywnie opisał sposób pisania Stanisława Wyspiańskiego d ) uznał siebie za grafomana. 2. T. Boy - Żeleński nakłania, by " Wesele " stało się : a ) symbolem bezwiednie wnikającym w czytelników b ) symbolem słonecznym c ) rzeczywistością d ) bogactwem słowa, obrazu, rytmu i uczucia.

Dodaj swoją odpowiedź