Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny na podstawie dramatu J. Słowackiego pt. "Balladyna".

Dwie siostry-Alina i Balladyna-bohaterki dramatu Juliusza Słowackiego pt. "Balladyna", podobne, a może nie?

Obydwie są córkami ubogiej wdowy, wychowywały się w ubogiej chacie i obie pragną wyjść za Kirkora. I na tym kończy się podobieństwo dwóch sióstr.

Wprawdzie obydwie są piękne, jednak długie blond włosy Aliny zaplecione w warkocz kontrastują z czarnymi włosami starszej siostry. Fiołkowe oczy młodszej pogodnie spoglądają na świat zaś czarne jak węgiel oczy Balladyny są przebiegłe. Kirkor zwraca też uwagę na różaną cerę Aliny i na śnieżnobiałą niczym alabastry twarz jej siostry.

Kiedy widzę pracowitą, szczerą i kochającą swoją siostrę i matkę, Alinę, czuję ciepło w sercu.

Denerwuje natomiast i przeraża postawa Balladyny. Leniwa, zazdrosna, wyrachowana Balladyna traktuje siostrę jak rywalkę. Młodsza pragnie wyjść za mąż z potrzeby serca, starszą zaś kieruje żądza władzy. W drodze po władzę nie cofa się przed najgorszym - zabójstwem swojej siostry.

Bardzo nie lubię postaci Balladyny, ponieważ była egoistyczna, bez skrupułów, żądna władzy. Nie kierowała się uczuciami, po wielokrotnych zabójstwach nie miała wyrzutów sumienia. Nie chciałabym mieć nawet takiej znajomej.

Za to bardzo podoba mi się postać Aliny. Lubię takie szczere i dobre osoby. Tylko że przez tę przesadną dobroć nie zauwazyła, jaka naprawdę jest jej siostra i to przyniosło jej zgubę. Chciałabym mieć taką przyjaciółkę wiedziałabym, że nigdy mnie nie oszuka.

Dodaj swoją odpowiedź