Jan Sebastian Bach

Jan Sebastian Bach urodził się 21 marca 1685 roku w Eisenach, zmarł 28 lipca 1750 roku w Lubsku. Jest największym muzycznym geniuszem wszech czasów.

Był on muzycznym samoukiem ale początkowo muzycznego abecadła uczył go starszy brat, Jan Krzysztof. Był najmłodszy w rodzinie. Jego dwie żony powiły mu 20 (dwadzieścioro) dzieci, których połowa w dzieciństwie zmarła.

Początkowo pracował jako skrzypek, kapelmistrz, nauczyciel, organista i śpiewak. Często zmieniał pracę i miejsce swojego pobytu. Najdłużej zamieszkiwał w Lubsku, był tam organistą i kantorem w kościele św. Tomasza oraz w przykościelnej szkole. Kompozycji nauczył się sam w dzieciństwie i w przyszłości przerósł mistrzów. Został mianowanym nadwornym kompozytorem króla polskiego i księcia saskiego Augusta III.

Na każdą uroczystość kościelną komponował nową kantatę dla swoich uczniów i na własne potrzeby pisał setki utworów organowych (chorały, preludia, toccaty, fugi, wariacje, fantazje), utwory na klawesyn, skrzypce, lutnię, utwory wokalne etc. Zachowano się ich ponad 200, w tym wiele świeckich, ale za pewnie napisał ich dużo więcej.

Za jego czasów pojawiły się pierwsze fortepiany. I Jan Sebastian stworzył słynny cykl utworów fortepianowych pt. "Das Wohltemperierte Klavier" czyli "Na klawesyn równotemperowany". Dziś każdy pianista musi w trakcie nauki przejść przez bachowskie preludia i fugi, a ciekawa interpretacja tych utworów może otworzyć drogę do wielkiej kariery pianistycznej.

Dodaj swoją odpowiedź
Muzyka

Jan Sebastian Bach - życie i twórczość

Jan Sebastian Bach urodził się 21 marca 1685 roku w Eisenach, w Turyngii, zmarł 28 lipca 1750 roku w Lipsku. W XVI wieku przybył piekarz Veit Bach z Węgier do Turyngii i tu osiadł na stałe. Wielu jego potomków zajmowało się muzyką. Jan Se...

Muzyka

Jan Sebastian Bach - geniusz wszechczasów

W położonym w Turyngii Eisenach do domu rodzinnego Bacha można wejść zapłaciwszy cztery marki. Piętrowy dom, gdzie urodził się Jan, został zamieniony w muzeum. Po jego podłogach trzeba stąpać delikatnie, bo przy silniejszym ruchu drżą...

Muzyka

Jan Sebastian Bach

TOCCATA I FUGA d-moll, BWV 565
Oto jedno z najbardziej fascynujących i podziwianych dzieł Bacha, skomponowane - jak wiele innych utworów - na jego ulubiony instrument: organy. Wydaje się zatem paradoksem, że geneza tej kompozycji wiąże si...

Muzyka

Jan Sebastian Bach (1685 - 1750)

Życie
Johann Sebastian Bach należał do największej z muzycznych dynastii, do której zaliczyć można 75 muzyków tworzących na przestrzeni trzech stuleci. Był częścią linii, która zaczynała się w XVI wieku od Veita Bacha, grająceg...

Język polski

Jan Sebastian Bach

Jan Sebastian Bach urodził się 21 marca 1685 roku w Eisenach, w Turyngii, zmarł 28 lipca 1750 roku w Lipsku. Był najmłodszy z rodzeństwa. Matka, Elżbieta z domu Lammerhirt, umarła, gdy miał lat dziewięć, a zaraz po niej odszedł i ojciec,...

Język polski

Jan Sebastian Bach.

Jan Sebastian Bach urodzil sie 21 marca 1685 roku w Eisenach, w Turyngii, zmarl 28 lipca 1750 roku w Lipsku.Byl najmlodszy z rodzenstwa. Matka, Elzbieta z domu Lammerhirt, umarła, gdy mial lat dziewiec, a zaraz po niej odszedl i ojciec, Jan Ambrozy...