1. Podaj definicję prądu elektrycznego. Uwzględnij wszystkie przypadki powstawania i przepływu prądu. Podaj przykłady z życia codziennego. 2. Podaj definicję prądu stałego. Sugeruję wykonanie rysunku, z podziałem dowolnego prądu zmieniającego się w

1. Podaj definicję prądu elektrycznego. Uwzględnij wszystkie przypadki powstawania i przepływu prądu. Podaj przykłady z życia codziennego. 2. Podaj definicję prądu stałego. Sugeruję wykonanie rysunku, z podziałem dowolnego prądu zmieniającego się w czasie na składową stałą i przemienną. 3. Podaj zakres prądu jaki spotyka się w naszej cywilizacji technicznej. Uwzględnij nazwy i mnożniki nad- i podjednostek. Podaj przykłady z życia. 4. Jak zbudowane jest dowolne ogniwo elektrochemiczne. Dlaczego konieczna jest każda z tych części? Jak zbudowane jest ogniwo wzorcowe Westona? Podaj przykłady innych ogniw, ich napięcia i cechy charakterystyczne. 5. Dlaczego prąd elektryczny grzeje przewodnik? Podaj wyjaśnienie fizyczne. Podaj wzory określające ten efekt.
Odpowiedź

Prąd elektryczny to uporządkowany ruch elektronów. Prąd elektryczny powstaje w wyniku połączenia przewodnikiem dwóch punktów o różnych potencjałach. Rozróżniamy: a) prąd stały, który płynie od punktu o wyższym potencjale do punktu o niższym potencjale, zawsze w tym samym kierunku. Odmianą jest prąd zmienny który nie zmienia kierunku przepływu a jedynie ilość prądu w jednostce czasu(prąd pulsujący). b) prąd przemienny, który z określoną częstotliwością zmienia swój kierunek przepływu w przewodniku. Prąd przemienny może mieć różną częstotliwość. Źródłem prądu stałego są baterie i akumulatory a prąd zmienny dostarcza np. alternator w samochodzie lub elektrownia. ad 3: pikoamper (10 do -12), nanoamper (10 do -9) prądy w ciele ludzkim mikroamper (10 do -6), miliamper (10 do -3) elektronika amper, kiloamper (10 do 3) elektrotechnika i energetyka ad 5: Prąd elektryczny przepływając przez przewodnik napotyka na rezystancję przewodnika zależną od materiału z jakiego zbudowany jest przewodnik. Zależy to od ilości wolnych elektronów w atomach materiału z którego zbudowany jest przewodnik. Całość opisuje prawo Ohma. R=U/I, I=U/R. Przy stałej wartości rezystancji R Wielkość prądu zależy wprost proporcjonalnie od napięcia . Im wyższe napięcie tym wyższy prą ale i większe grzanie się przewodu. R zależy od rezystancji własnej materiału (ro) średnicy przewodu i jego długości.

Dodaj swoją odpowiedź