Kamil ściął w ogrodzie babci różę i postanowił włożyć ja do wazonu. W domu znalazł długi, cienki (ok. 2cm średnicy) wazon szklany. Nalał do niego wody i zauważył, ze powierzchnia swobodna cieczy nie jest płaska lecz nieznacznie zakrzywiona w pobliżu ścian

Kamil ściął w ogrodzie babci różę i postanowił włożyć ja do wazonu. W domu znalazł długi, cienki (ok. 2cm średnicy) wazon szklany. Nalał do niego wody i zauważył, ze powierzchnia swobodna cieczy nie jest płaska lecz nieznacznie zakrzywiona w pobliżu ścianki naczynia. Jak nazywa się kształt powierzchni swobodnej cieczy? Jaki kształt miałaby powierzchnia swobodna rtęci w szklanym naczyniu? Dlaczego powierzchnia rtęci i wody w szklance jest zakrzywiona?
Odpowiedź

Kształt powierzchni swobodnej cieczy nazywa się meniskiem wklęsłym. Powierzchnia swobodna rtęci miałaby kształt menisku wypukłego. menisk wklęsły występuje gdy oddziaływania między cząsteczkami cieczy i ścianek są większe, od oddziaływania między cząsteczkami cieczy natomiast menisk wypukły powstaje gdy siły oddziaływania miedzy cząsteczkami cieczy i ścianek są mniejsze od sił oddziaływania między cząsteczkami cieczy.

Dodaj swoją odpowiedź