Omów procesy geologiczne zachodzące na powierzchni Ziemi: wietrzenie, erozja, transport i akumulacja

Procesy geologiczne zachodzące na powierzchni Ziemi nazywamy procesami egzogenicznymi, dążą one do wyrównania nierówności skorupy ziemskiej powstałych w wyniku procesów endogenicznych (wewnętrznych).

Wietrzenie.
Na Ziemi wyróżnia się następujące rodzaje wietrzenia: fizyczne (mechaniczne), chemiczne, biologiczne. Przebieg wietrzenia zależy m.in. od: temperatury powietrza i wody, składu chemicznego skał, a także poziomu zalegania wód gruntowych.
- fizyczne - to rozpad skały bez zmiany jej składu chemicznego: skały kruszą się na bloki, gruz i ziarna. Głównym czynnikiem wywołującym niszczenie skał jest zamarzająca w szczelinach woda, lub duże wahania temperatury powierzchni skał.
- chemiczne - to rozdrobnienia skał na skutek np. rozpuszczania, utleniania lub uwadniania, prowadzącego do zmiany składu mineralnego skały.
- biologiczne - polega ono na mechanicznym i chemicznym niszczeniu skał, z udziałem organizmów żywych. Wzrost korzeni roślin.

Proces wietrzenia skał jest podstawą tworzenia się gleb na Ziemi.

Erozja, czyli mechaniczne niszczenie podłoża materiałem transportowanym przez wodę, wiatr, lodowiec. Efektem jest powstawanie w skałach żleb i wąwozów.

Transport, czyli przenoszenie produktów niszczenia innych skał.

Akumulacja - osadzanie się materiału skalnego (gdy ciężar niesionego materiału przekracza siłę transportową wiatru (powstają pustynie i wydmy)

Dodaj swoją odpowiedź
Geografia

Ustna geografia

1. Podaj klasyfikację wód podziemnych.
Rodzaje wód podziemnych:
- woda zaskórna – zalega bardzo blisko powierzchni ziemi, podlega dobowym wahaniom temp., ich obfitość i głębokość zalegania zmienia się w ciągu roku, łatwo ule...

Geografia

Ustna geografia moja poprawiona

ŚWIAT
1. Regiony rolnicze ze świata.
Poziom rolnictwa na poszczególnych obszarach świata uzależniony jest od wielu czynników przyrodniczych (klimat, wody, gleby) i społeczno- ekonomicznych (struktura wielkości i własności gospodars...