Postać mitologiczna szczególnie mi bliska - charakterystyka Dedala.

Bohaterem mitologii, z którym mogę się utożsamić, jest Dedal. Był on Ateńczykiem pracującym na Krecie przy dworze króla Minosa. Jego osoba w znacznym stopniu przypomina samego mnie i chciałbym, w miarę dorastania, coraz bardziej upodabniać się do tego rzemieślnika.
Szereg umiejętności Dedala budzi we mnie podziw. Jedną z nich jest dar pięknego rzeźbienia, opisywano jego posągi jakoby było w nich tchnięte życie, dlatego dzieła Ateńczyka zamawiane były przez władców z całych Hellad. Oprócz tego Dedal parał się budownictwem. Na życzenie króla Krety wzniósł Labirynt, będący miejscem uwięzienia potwora Minotaura. Na tym nie kończy się lista rzemiosł przypisywanych artyście. Wiele przydatnych wynalazków, takich jak świder, zostało stworzonych dzięki jego kreatywności.
Po ukończeniu plątaniny korytarzy dla poczwarnego byka, Dedal chciał powrócić do ojczyzny – Aten, jednak Minos nie wyraził na to zgody z obawy o wyjawienie tajemnic państwowych, których rzemieślnik, dzięki długiemu pobytowi na dworze, znał wiele. Z tym wiąże się kolejna cecha charakteru, Ateńczyka, którą chciałbym w sobie rozwinąć, mianowicie patriotyzm. Dedal, mimo odległości dzielącej go od ojczyzny, nie zapomniał o miłości do niej. Szargało nim uczucie tęsknoty, wzrastające z dnia, na dzień. W dzisiejszych czasach zwykle nie pamiętamy o uczuciu, którym powinniśmy pałać do ziemi naszych przodków.
Ponadto wybrana przeze mnie postać była odważna. Niewiele osób zdecydowałoby się na ryzykowną ucieczkę z miejsca chociażby pośredniego uwięzienia. Mając w umyśle piękno ojczyzny, Dedal zapragnął uwolnić się spod jarzma króla Krety. Skonstruował wielkie skrzydła, mogące unieść go ponad morzami na kontynentalną część Grecji. Chciał, by razem z nim poleciał jego jedyny syn. To świadczyło o jego nieprzeciętnej miłości do potomka, nieprzyćmionej widmem ryzyka.
O rozsądku ateńczyka świadczą przestrogi pod adresem Ikara, by nie leciał zbyt wysoko lub zbyt nisko, gdyż to zagraża konstrukcji pomysłowych skrzydeł. Dedal myślał racjonalnie, twardo stąpał po ziemi, wybiegał myślą w przyszłość, co nie oznacza, że pozbawiony był marzeń. Pragnął znaleźć się w ojczyźnie mając u boku syna, bardziej ceniącego życie chwilą. Ikar w momentalnym uniesieniu wzniósł się za blisko słońca, pozostawiając ojca pogrążonego w rozpaczy.
W historii Dedala wyróżnić możemy wiele schematów działania, które przenosimy do życia codziennego. W pewnym sensie swoim postępowaniem Ateńczyk wzmaga w nas uczucia tłumione na co dzień. Marzenia, przy dozie powściągliwości są do spełnienia. Róbmy wszystko, by działo się po naszej myśli. Do ostatniej chwili zachowajmy zimną krew, nawet w obliczu najgorszego. Robiąc to, co przekazuje nam w przesłaniach artysta Ateński możemy zajść daleko w życiu.
Dedal jest osobą, z którą możemy się utożsamiać, w każdym człowieku da się dostrzec cząstkę tej mitologicznej postaci. Rozejrzyjmy się wokół, na pewno spostrzeżemy zachowania, których genezą mogło być przeczytanie opowieści o Dedalu i Ikarze.


Michał G. XLO matfiz :D
Ateńczyka/ateńczyka

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Starożytność

1. Problematyka moralna „Antygony”

Jedną z zasad antycznej estetyki zakładającej oddziaływanie sztuki na odbiorcę, wprowadzonej przez Arystotelesa w szóstym rozdzia-le jego poetyki, była zasada tzw. katharsis - oczyszczenia. Poj�...