Odyseusz na wyspie cyklopów

Rozpoczęła się wojna trojańska.Odyseusz pomimo tego był bardzo szczęśliwym człowiekiem , gdyż Penelopa urodziła mu syna .Myślał ,iż spędzi z rodziną wspaniały czas.Tak jednak nie było.Wojna trojańska na którą wyruszył zmieniła jego życie.Gdy zbliżał się koniec i Troja upadła , wraz z innymi wojownikami chcieli powrócić do domu,lecz było to trudne.Mieli połamane maszty z powodów silnych wiatrów.Los rzucił ich na wyspę cyklopów , gdzie najpotężniejszym z nich był Polifem .Odyseusz wraz z wojownikami zaczeli zwiedzać wyspę . Przypadkiem natrafili na pieczarę Polifema - cyklopa.Ten , uwięził ich w swojej jaskini , przy okazji pożarł kilku z nich.RozwścieczonyOdyseusz upił cyklopa winem , a gdy ten usnął wypalił mu rozżarzonym w ognisku drągiem oko.Oślepiony i rozwścieczonyPolifem czekał na Greków przy wejściu do pieczary okropnie rozwścieczony lecz nadaremnie , gdyż Odtseusz podstępem uciekł.Zwołał resztę cyklopów rozkazując pomścić ich na zawsze.Poprosił także Posejdona o klątwe na Odyseusza za jego haniebny czyn. Modlił się do ojca o to,aby Odyseusz nigdy nie wrócił do swej rodziny lub wrócił tam okryty hańbą i wstydem.Odyseusz wraz z swoimi towarzyszamik żeglowali po morzu długo i wytrwale , aż trafili na kolejną wyspę.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Na jakiej wyspie w ,,Przygody Odyseusza' Odyseusz spotkał cyklopów i Polifema? Proszę o szybką odpowiedź! Daje naj!

Na jakiej wyspie w ,,Przygody Odyseusza' Odyseusz spotkał cyklopów i Polifema? Proszę o szybką odpowiedź! Daje naj!...

Historia

Odyseusz

Odyseusz - bohater Odysei Homera. Legendarny król Itaki, żołnierz i podróżnik. Syn Herosa Laertesa i jego małżonki Antyklei. Obok Heraklesa i Tezeusza jest najbardziej znanym bohaterem greckich mitów i legend. Odyseusz miał wybrać pośród...

Język polski

Mit o Odyseuszu

Odyseusz bardzo niechętnie wyruszył na wojnę. Kiedy Agamemnon organizował wyprawę, Odyseusz właśnie został ojcem. Jego ukochana żona Penelopa powiła mu pierworodnego. Odyseusz był szczęśliwym ojcem i władcą swej wyspy. Nie marzyły mu...

Język polski

Przygody Odyseusza - streszczenie

Tułaczka Odyseusza


Przedstawienie bohaterów.
Główni bohaterowie to Odyseusz i jego przyjaciele, w utworze występuje również rodzina Odysa i różne stworzenia, bogowie oraz boginie, np.: cyklopi, król wiatrów, czarod...

Język polski

Słownik kultury antycznej

Iliada, Ilias Z greckiego - Pieśń o Ilionie), grecki poemat epicki, prawdopodobnie z VIII w. p.n.e., przypisywany Homerowi, napisany heksametrem daktylicznym, podzielony na 24 księgi przez uczonych aleksandryjskich w II w. p.n.e. Akcja Iliady roz...