Opis obrazu "Powrót syna marnotrawnego"

Obraz pt. "Powrót syna marnotrawnego" został namalowany przez Rembrandta Harmenusza von Rijna, jednego z największych malarzy w sztuce holenderskiej XVII wieku, oraz w całych dziejach malarstwa. Pochodził z Lejdy, studiował na uniwersytecie kierunki humanistyczne, a później malarstwo u mistrzów w Lejdzie i Amsterdamie. Malował obrazy o tematyce religijnej, mitologicznej oraz autoportrety. "Powrót syna marnotrawnego" był jego ostatnim dziełem.

Jest to obraz o tematyce religijnej, został namalowany na płótnie farbami olejnymi. Na pierwszym planie znajdują się dwie główne postacie przypowieści - ojciec i młodszy syn. Są one wyeksponowane dzięki użyciu światłocienia. Ojciec ubrany bogato i dostojnie. Czerwień szaty, która go zdobi jest oznaką władzy, ale również wielkiej miłości. Pochylnie nad synem oraz ręce spoczywające na jego ramionach, symbolizują przebaczenie. Powieki nieco przymknięte oraz zatroskana twarz nie wskazują cierpienia czy radości, lecz ulgę.

Łachmany, rozpadające się sandały i ogolona głowa jak u niewolnika oznaczają zaniedbanie, ubóstwo oraz żebraczy styl życia. Klęcząc przed ojcem i wtulając twarz w jego suknię, przytulając się do jego piersi, prosi o przebaczenie i okazuje skruchę.

Drugi plan ukazuje starszego syna, który stoi nieopodal w półmroku. Na jego twarz rysuje się żal, poczucie odrzucenie i niedocenienia. Wyprostowana sylwetka oraz złożone ręce świadczą o negatywnym podejściu do miłosiernej postawy ojca wobec młodszego syna.

W głębi obrazu, ukryte w mroku są postacie prawdopodobnie służących, którzy biernie przypatrują się tej doniosłej chwili.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Opis obrazu "Powrót syna marnotrawnego"

Opis obrazu "Powrót syna marnotrawnego"...

Język polski

Błagam o szybką odpowiedź .prosiłabym o opis obrazu "powrót syna marnotrawnego" z góry dziękuję

Błagam o szybką odpowiedź .prosiłabym o opis obrazu "powrót syna marnotrawnego" z góry dziękuję...

Język polski

Napisz opis obrazu "Powrót syna marnotrawnego"

Napisz opis obrazu "Powrót syna marnotrawnego"...

Język polski

hej , potrzebuje opis obrazu "powrót syna marnotrawnego" . z góry dzięki za pomoc :D

hej , potrzebuje opis obrazu "powrót syna marnotrawnego" . z góry dzięki za pomoc :D...

Język polski

  Opis obrazu "Powrót syna marnotrawnego" pilne..! z góry dziękuje..:P 

  Opis obrazu "Powrót syna marnotrawnego" pilne..! z góry dziękuje..:P ...

Język polski

dokładny opis obrazu "POWRÓT SYNA MARNOTRAWNEGO" Rembrandta Harmenszoon van Rijn, tylko proszę nie z neta! Na pewno dam naj, jak nie będzie z neta :/ pozdro, potrzebuję opisu jeszcze na dziśśś

dokładny opis obrazu "POWRÓT SYNA MARNOTRAWNEGO" Rembrandta Harmenszoon van Rijn, tylko proszę nie z neta! Na pewno dam naj, jak nie będzie z neta :/ pozdro, potrzebuję opisu jeszcze na dziśśś...