Prawa zwierząt - rozprawka

Czy mamy prawo do klasyfikowania i traktowania wszystkich zwierząt na świecie jak własne, przydomowe psy? Człowiek przystosowywał sobie psa od około 12 tysięcy lat temu. Pies fascynuje człowieka od bardzo dawna. To zwierzę charakteryzuje się wiernością, inteligencją, ma wspaniale rozwinięte zmysły co pozwala człowiekowi na wykorzystywanie go do różnych celów. Pies służy człowiekowi głównie jako przyjaciel. Wychowanie i tresurę ułatwia ich doskonały węch, słuch, dobra pamięć węchowa i słuchowa, zdolność orientacji przestrzennej oraz łatwość przywiązywania się do człowieka.

Jak powszechnie wiemy zwierzęta są to organizmy o komórkach nieotoczonych ścianą komórkową, są cudzożywne. Wszystkie zwierzęta reagują na bodźce środowiska zewnętrznego dzięki wyspecjalizowanym receptorom, narządom zmysłów oraz odpowiednich ośrodkach układu nerwowego. Lecz nie wszystkie zwierzęta mamy prawo traktować jak swoja własność.

Na świecie istnieje również prawo zwierząt. Jest to idea, zgodnie z którą zwierzęta mają prawa, a postępowanie człowieka wobec zwierząt powinno być oparte na zasadach etycznych. Te prawa opierają się na twierdzeniu, iż zwierzęta są istotami czującymi, zdolnymi docenić wartość swojego życia.

Ludzie starają się zrównoważyć siebie ze zwierzętami, lecz nie w pełni. Nie postulują, alby nadać zwierzętom praw wyborczych, ale silnie podkreślają konieczność powstrzymywania wykorzystywania zwierząt jako środek do produkcji jedzenia, ubrania, dla rozrywki, testów naukowych czy też innych sposobów, prowadzących do rozporządzania nimi.

W dzisiejszych czasach działalność człowieka bardzo ingeruje w świat zwierząt, co objawia się niszczeniem ich środowiska naturalnego oraz wymieraniem gatunków.

Dziś wiemy, że człowiek, jako gatunek zwierzęcy, nie może rościć sobie prawa do tępienia innych zwierząt. Ma on obowiązek, aby wykorzystać swoją całą wiedzę dla dobra zwierząt. We współczesnym świecie nie możemy być indywidualistami wobec zwierząt, gdyż musimy się liczyć także ze zwierzętami i ich prawami.

Moim zdaniem każde zwierzę, jako istota żywa ma prawa w sferze moralnej do egzystencji. Nie możemy zabierać im tego oraz ograniczać ich wolności. Nie mamy prawa traktować zwierząt jako swoją własność. One też mają prawo żyć i korzystać z życia.

Dodaj swoją odpowiedź
Biologia

Inżynieria genetyczna - tak czy nie? -rozprawka.

Około 10 tysięcy lat temu człowiek zaczął hodować zwierzęta i uprawiać rośliny. Schwytywał na polowaniach młode zwierzęta, które trzymał przez zimę jako zapas mięsa. Możliwe, że rolnictwo rozpoczęło się od spostrzeżenia, że w ...

Język polski

Czy Antygona miała rację sprzeciwiając się Kreonowi - rozprawka.

W pełni zgadzam się z tezą zawartą w temacie. Uważam, że powody dla których Antygona przeciwstawiła się władzy Kreona w imię honoru rodziny były słuszne i są godne szacunku. Broniąc postawy Antygony pragnę przytoczyć parę istotnych...

Język polski

Czego czarownice naczyły Luelle i nas? rozprawka "Córka Czaronwic"

W ostatnich dniach przeczytałem powieść pt. „Córka czarownic” autorstwa Doroty Terakowskiej. Opowiada ona o dorastaniu dziewczyny Luelle, prawowitej władczyni tronu, okupowanego królestwa. Nie posiada ona żadnej rodziny, jednakże wychowy...

Język polski

Przegląd literatury - od Homera do Boccaccia.

Biblia
Mitologia
Homer „ Iliada ” i „ Odyseja ”
Starożytność

V wiek ( 475 r.n.e. )

Średniowiecze Średniowiecze w Polsce od chrztu Polski – 966 r

XV wiek
Jan Kochanowski
Renesans ...