Opis rysunka Bronisława Linke "Powrót"
Bronisław Wojciech Linke autor rysunków takich jak: ,, Powrót", ,,Skamieniały".
Urodzony 23 kwietnia 1906 w Estonii, zmarł 6 października 1962 roku w Warszawie. Był polskim malarzem, rysownikiem oraz grafikiem tworzył kompozycje o tematyce politycznej i społecznej.
Rysunek ,,Powrót" powstał w 1946 roku. Dominujące barwy to szary, czarny, są one charakterystyczne dla szkiców.
Na pierwszym planie widniej fragment muru, oraz zawarte w nim ręce z kamienia. Ręce z kamienia są symbolem ojczyzny proszącej o pomoc. Widoczna jest tam kotwica, symbol polski walczącej podczas II wojny światowej. Dłonie zwrócone są w stronę klęczącego człowieka. Ma on opuszczoną głowę, oraz pod ramieniem stos dokumentów. Wokół niego leży pełno gruzu.
Na drugim planie znajdują się szczątki budynków z napisem. Najprawdopodobniej słowa te zostały napisane na więzieniu w Warszawie. Miały być ostrzeżeniem dla Niemców. Pisanie takich haseł było bardzo ryzykowne i mogło się skończyć tragicznie, lecz budziły w ludziach wolę walki.
Tło stanowi niebo z pozoru tylko puste. Jeżeli się dobrze przyjrzymy możemy zauważyć pojedynczego ptaka, krążącego nad miastem.
Moim zdaniem, ten obraz jest symbolem zniszczonej polski. Wzywa nas do odbudowy. Człowiek jednak sam nic nie zdziała, możemy tego dokonać tylko wspólnie, jako naród. I my i nasz kraj potrzebujemy pomocy, lecz w szczególności odbudowy, nowego startu. Sam tytuł daje nam wiele do myślenia. Człowiek powrócił do domu, do swojej ojczyzny, lecz musi pamiętać, że teraz najważniejszą rzeczą jest spróbować przejść do normalnego życia. Czy jest to możliwe tak z dnia na dzień?